reklamı kapat

POPÜLER

koronavirüs covid-19

Öksürük kaydından koronavirüs testi yapan site!

Koronavirüs salgını maalesef ciddi şekilde yayılmaya devam ediyor. Bu bağlamda salgına yönelik ilginç servislerin de sayısı artıyor.

Bu konuda karşımıza çıkan son servis ise direkt olarak Lausanne İsviçre’nin Lozan şehrinde bulunan École polytechnique fédérale ya da kısaca EPFL imzalı. Avrupa’nın önde gelen bilim ve teknoloji kurumlarından olan EPFL, hazırladığı buradan ulaşabileceğiniz “Coughvid” isimli internet sitesi ile gönderdiğiniz öksürük ses kaydı üstünden yeni koronavirüs yani COVID-19’a yakalanıp yakalanmadığınızı belirleyebilecek. Yapay zeka temelli çalıştığı için sürekli olarak kendisini geliştiren sisteme, telefonlar yanında mikrofona sahip normal bilgisayarlar üzerinden de öksürük kaydı gönderilebiliyor. Yapay zekanın farklı öksürük tiplerini ayırt edebildiği aktarılırken, şimdilik yüzde 70’lik bir tespit doğruluğunu elde edildiği belirtiliyor. Bu arada Coughvid özellikle COVID-19’a yakalanan kişilerden öksürük kaydı istiyor. Bunun yapay zekayı eğitmek adına çok önemli olduğu aktarılıyor. Sistemin kayıtları ve verileri anonim olarak tuttuğu söylenirken, Coughvid henüz net sonuçlar sunmuyor. Aktarıldığı kadarıyla sistem halen öğrenme aşaması bulunuyor. Ancak ileride direkt olarak yakalandın ya da yakalanmadın şeklinde net sonuçlar da verilecek deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koronavirüs salgınında açık şekilde öksürmemek çok ama çok önem arz ediyor

Bunu kısa süre önce yayımlanana aşağıdaki simülasyon açık şekilde gözler önüne sermişti. Finlandiya merkezli Aalto Üniversitesi araştırmacıları tarafından hazırlanan bu simülasyon, virüsün açık öksürük üstünden örneğin bir alışveriş merkezi içerisinde nasıl kısa sürede yayıldığını gözler önüne sermişti. Videoda raflar arasında öksüren bir kişinin virüsü ne kadar kısa sürede etrafına yaydığını açık şekilde gösteriliyor. Kuvvetli bir öksürük ile virüsün diğer raflara çok kısa sürede taşınabildiği aktarılıyor.