reklamı kapat

POPÜLER

koronavirüs

Araştırmacılardan korkutan koronavirüs simülasyonu [Video]

Finlandiya merkezli araştırmacılar, koronavirüs ve yayılması ile alakalı herkesi korkutan bir simülasyon hazırladı. Durum oldukça endişe verici.

Koronavirüs salgını hız kesmeden yayılmaya devam ediyor. Çin’den çıkarak tüm dünyayı saran ve şu an Türkiye, birçok Avrupa ülkesi ile ABD’de de etkisini fazlasıyla hissettiren virüs, binlerce insanın canını almayı sürdürüyor. İşte bu virüs konusuda bir kötü haber de Finlandiya merkezli Aalto Üniversitesi araştırmacıları verdi. Bilim insanları, hazırladıkları bir simülasyon ile virüsün açık öksürük üstünden örneğin bir alışveriş merkezi içerisinde nasıl kısa sürede yayıldığını gözler önüne serdi. Bu proje için başka araştırmacıların da yardımını alan ekip, çok güçlü bir süper bilgisayar kullanarak oluşturulan model üstünden ciddi bir uyarıda bulundu. Direkt olarak yukarıda izleyebileceğiniz bu model, raflar arasında öksüren bir kişinin virüsü ne kadar kısa sürede etrafına yaydığını açık şekilde gösteriyor. Kuvvetli bir öksürük ile virüsün diğer raflara kısa sürede taşınabildiği aktarılıyor. Araştırmacılara göre virüs aynı zamanda öksüren kişi mekandan ayrılsa dahi yayılmasını sürdürebiliyor. Bu da gerçekten oldukça kötü görünüyor. Bunun önüne geçmek içinse herkesin mutlaka maske kullanması gerekiyor. Artık Türkiye’de alışveriş merkezlerine maske olmadan girilmesi yasak ancak maskeyi normalde de kullanmak akıllıca olacak deniyor. Ayrıca kişilerin koronavirüs salgınını kontrol altında tutmak adına kalabalık yerlerden uzak durması da araştırmacılar tarafından özellikle belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koronavirüs salgını kolay kolay sona ermeyecek gibi görünüyor

Çünkü görüldüğü üzere virüs çok kolay şekilde geniş alanlara yayılabiliyor. Bunun için de hep söylediğimiz gibi mecbur olmadıkça dışarıya çıkmamak çok ama çok büyük önem arz ediyor. Aynı zamanda kişisel hijyene de hiç olmadığı kadar özen göstermek gerekiyor.

İLGİLİ HABERLER