reklamı kapat

POPÜLER

akıllı yara bandı

Koronavirüs semptomlarını takip edebilen akıllı yara bandı

Northwestern Üniversitesi, koronavirüs semptomlarını takip etmeye imkan tanıyan bir akıllı yara bandı geliştirdi. Giyilebilir cihaz, hastaları ve sağlık çalışanlarını hastaneden ayrıldıktan sonra da dahil olmak üzere yeni koronavirüs belirtileri açısından izlemeye yardımcı oluyor.

Kurumun yaptığı açıklamaya göre giyilebilir cihaz, Northwestern Üniversitesi ve Shirley Ryan AbilityLab’deki araştırmacılar tarafından geliştirilmiş durumda. Cihazın koronavirüs hastalarının izlenmesi için özel olarak geliştirildiği belirtiliyor. Doktorların geliştirilen akıllı yara band sayesinde hastalıkla ilgili erken teşhis koyabileceği söyleniyor. Ana görselde görüldüğü üzere yara bandı, hastaların boyunlarına takılıyor. Bu bant solunum aktivitelerini ve öksürükleri izliyor. Araştırmacılar, giyilebilir cihazın bu verileri geleneksel tıbbi cihazların yapamayacağı şekilde analiz ettiğini açıklıyor.

Ekip, veri izlemeyi ‘hayati bir veri boşluğunu doldurmak’, hastalığa ışık tutmak, araştırmacıların ve doktorların hastalığı daha iyi anlamalarına yardımcı olmak olarak tanımlıyor.

Akıllı yara bandı koronavirüs salgınıyla mücadelede önemli katkı sağlayacağa benziyor

Northwestern, yaklaşık iki hafta önce kullanmaya başlayan akıllı bandın yaklaşık 25 COVID-19 hastasında kullanıldığını söylüyor. Araştırmacılar toplu olarak 1,500 saatten fazla izleme ve 1 TB’tan fazla veri oluşturduklarını belirtiyor. Kullanımın hem klinikte hem de evde gerçekleştiği ifade ediliyor. Bu giyilebilir cihazların gelecekte ne kadar yaygın olarak kullanacağı ise belirsizliğini koruyor. Ancak bu tarz geliştirilen ürünlerin hastalıkla mücadelede önemli katkı sağlayacağını söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın en yeni modeli ile tanışın