reklamı kapat

POPÜLER

Westworld

Çılgın Westworld teorisi: Robotların üremesi mümkün olabilir mi?

Televizyonun en kafa karıştırıcı dizilerinden biri olan Westworld ikinci sezonuyla yeni soru işaretleri yaratmaya devam ediyor. Özellikle bu hafta ekrana gelen bölümün ardından ortaya çılgın bir teori atıldı. Soru aslında çok basit: Westworld’deki robotların üremesi mümkün mü?

Başta robot ve üreme kelimelerini aynı cümle içinde kullanmak fazlasıyla garip geliyor. Fakat Robert Ford  Arnold Weber’in yarattığı dünyada robotların insanlardan pek bir farkı yok. Aksine olabildiğince insana benzemeleri için çaba harcanmış diyebiliriz. Kan, kas ve deriden oluşuyorlar. Bu da onların gerçek insanlardan ayırt edilmesini neredeyse imkansız hale getiriyor. Ancak elbette etten kemikten oluşunca otomatik olarak çocuk sahibi olmanın mümkün olmadığını biliyoruz. Hayranlar tarafından ortaya atılan teori diziden sahneler ve yapımcıların açıklamalarıyla temellendiriliyor.

Westworld’ün yaratıcılarından Lisa Joy robotların aslında insanlarla nasıl benzerlikler taşıdığını şu sözlerle ifade etmişti: “Robotlar yemek yiyor, uyuyor, birileriyle birlikte oluyor ve tuvalete çıkıyorlar. Aslında gerçek bir insan gibiler. Tek farkları ise beyinleri. Beynin olması gereken yerde işlemci var.” Onun bu sözleri robotların bedensel yapısı hakkında net bir bilgi veriyor. Üreme kısmına değinmemiş olmasına rağmen bunun teoride mümkün olduğunu söylenebilir. Öte yandan eğer robotlar üreyebiliyorsa, neden şimdiye kadar hiçbirinin hamile kalmadığı da sorgulanabilir. Bunu da robotların programlanma biçimine bağlamamız mümkün. Eğer robotlar gerçekten üreyebiliyorsa, bu onların evriminde bir sonraki halkayı oluşturabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Açıkçası bu teorinin fazlasıyla çılgın olduğunu düşünüyoruz. Fakat bu gelişme gerçekten mümkünse hikayede hiç beklenmedik değişimlere sebep olabilir.

İlginizi çekebilir

Westworld tanıtımı