reklamı kapat

POPÜLER

İşini yapamayan robot garsonlar kovuldu

Gelecekte tüm iş kolları robotlar tarafından ele geçirilebilir mi bilemiyoruz ancak endişelenmek için hala vakit var. Çünkü robotlar henüz her konuda çok da başarılı değil.

Advertisement

Çinli restoran zinciri Heweilai, robot teknolojisi konusunda oldukça hevesli işletmelerden. En azından yakın zaman kadar öyleydi. Otonom robotları işe alan Heweilai’nin planları düşündüğü gibi gitmedi. Daha pratik ve daha ucuz yollu olacağını düşündüğü bu yöntem ne yazık ki restoran zincirine pahalıya patladı. 7 bin dolara alınan robotların sıcak su, çorba gibi sıvı şeyleri dökemediğini belirten bir insan garson, sipariş almada da oldukça başarısız olduklarını belirtti. Ayrıca uzun süreli olarak çalışamayan robotların sık sık bakımının yapılması gerektiğini de ekledi. İşin komik tarafı ise bu robotları tamir etmenin insan çalıştırmaktan çok daha masraflı olması. Yani kaş yapayım derken göz çıkaran restoran sonunda çareyi robot çalışanları “kovmakta” buldu.

Fikir teoride oldukça başarılı görünse de ne yazık ki pratikte işler şimdilik pek iç açıcı değil. Söz konusu servis olunca otel çalışanı robotların yaptığı bilgi verme ve odaya kadar eşlik etmeden daha fazlasını yapmak gerekiyor. Yani işlerimiz şimdilik güvende.