reklamı kapat

POPÜLER

Robotlar için yapay kas geliştirildi

Robotları bir adım öteye taşıyacak form faktörlerden biri de motor dinamikleri ile işlev göstermelerinin yerini yapay kas ve eklemlerin alması. İşte bu yönde geliştirilen araştırmalar adeta robotik teknolojilerin geleceğine ışık tutuyor.

Geleceğin robotları üzerine çalışan bilim insanlarının ortaya koyduğu en yeni adım ise Japonya’dan geldi. Son dönemde bilimsel anlamda sergiledikleri ile sıklıkla haber sayfalarımıza konuk olan Japonlar, bu kez de kültür ortamında üretilmiş kasların eklemler tarafından çekilmesi ile ortaya çıkan robot eklemi yaptılar. Kültürlenmiş kaslar, elektrikle etkileşime girerek hareket ettirildi.

yapay-kas
Robotların 10 kat daha dayanıklı yapıda olması, bir şeyi uzun süre tutmak gibi geliştirmeleri beraberinde getireceği açıklanan yeni bilimsel çalışmanın belki de en önemli etkisi robotlarda belirli kas gruplarının oynatılması suretiyle örneğin kollarında belirli bir kısmın hareket edebilecek olması. Gerçek kasa çok yakın bir kas elde edilirken bu durum geleceğin robotlarının çok daha yetenekli olmasının önünü açıyor.

Gelecekte robotlar, biyolojik kaslara bağlı olabilir ve ev robotu dediğimiz yapının günümüzde tahmin edilecek her şeyin ötesinde olması sağlanabilir. Hatta kasa sahip olduğu için robotlara özgü bir robot genomu dahi söz konusu olabilir. Bu durumda da gelişmiş robotların kriminal suç işlediklerinin tespiti dahi sağlabilir. Gelecekteki robotlar, tıpkı fütüristik bilim kurgu filmlerindeki gibi olabilir.