reklamı kapat

POPÜLER

MIT robot CSAIL

MIT’den robotları insanlara bir adım daha yaklaştıran özel sistem

Robotlar gelişmeye ve bize yaklaşmaya devam ediyor. MIT Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) tarafından geliştirilen yeni robot sistemi, hissetme konusunda çağ atlıyor.

İnsanlar bir objeye bakarak ya da dokunarak ne olduğunu kolaylıkla anlayabiliyor. Ancak aynı durumu robotlar için söz konusu değil. Fakat MIT CSAIL araştırmacıları bu konuyu çözmeye kararlı görünüyor. KUKA marka robot kol üzerine GelSight adını verdikleri bir sensör sistemi ekleyen araştırmacılar, yukarıda da dediğimiz gibi robotları insanlara bir adım daha yaklaştırıyor. Bu sistemin arkasında özel bir yapay zeka yer alıyor. Kumaş ya da ev eşyaları gibi 200 farklı objenin çekilmiş 12 bin videosu üzerinden eğitilen bu yapay zeka, sensör sistemiyle ortak çalışarak robotun dokunduğu objenin ne olduğunu anlayabilmesine imkan tanıyor. Robotlara “dokunsal duygular” katan sistem, aynı zamanda ortama bakarak düz bir yüzeye veya keskin bir kenara “dokunma hissini” hayal edebilir de deniyor. Yani sistem görme ve dokunma duyularını bir araya getirebiliyor. Bu gerçekten oldukça ilginç görünüyor ve gelecek için büyük önem arz ediyor. Bu sistem sayesinde gelecek robotların kararlarını çok daha hızlı verebileceği ve hareket kabiliyetlerinin yüksek / hassas olacağı belirtiliyor. Bu sistem için “robotların nesneleri manipüle etme ve kavramayı içeren görevlerde ihtiyaç duydukları verileri azaltacak” açıklaması da yapılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Robot sistemleri inanılmaz gelişmiş hale geldi

Sürekli olarak gelişen robotlar, artık hayatımızın bir parçası olmaya hiç olmadığı kadar yakın durumda. Bazı korkutucu senaryolara rağmen robotların hayatımızı oldukça kolaylaştıracağı görülüyor. Elbette kötü şekilde birçok işi / iş kolunu ortadan kaldıracak robotik sistemler, insanları benzersiz oldukları yaratıcı düşünme konusunda öne çıkaracak gibi görünüyor. Bedensel işler için robotlar fazlasıyla hazır görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Drone’lar için biyonik el sistemi