reklamı kapat

POPÜLER

İnsansı robot, Atlas, Boston Dynamics, robot

Dünyanın en gelişmiş insansı robot modeli hırpalanmaktan bıkarsa ne olur? [Video]

İnsansı robot denildiği zaman son yıllarda akıllara ilk olarak Atlas geliyor. Boston Dynamics tarafından geliştirilen robot, yüz güldüren bir video ile gündemde.

Boston Dynamics, özellikle insansı robot Atlas ile dikkatleri üzerine çekiyor. Dünyanın en gelişmiş insansı robotu olan model, sık sık zorlu testler ile gündeme geliyor. Hatta Boston Dynamics modelin dengesini nasıl kurduğunu göstermek adına diğer robotları gibi Atlas’ı da ciddi şekilde hırpalıyor, yeri geliyor tekmeliyor. Peki Atlas günün birinde bu yaşadıklarından bıkar ve kendi benliğiyle karşılık verirse ne olurdu? İşte bunu göstermek isteyen popüler YouTube kanalı Corridor, yukarıda izleyebileceğiniz harika videoyu yayımladı. Videonun başından sonuna kadar ciddi şekilde dalga geçilen ve hırpalanan Atlas, ikinci dakikadan sonra ipleri eline alıyor ve yaşadıklarına karşı güzel (!) bir cevap veriyor. İnanılmaz bir CGI çalışmasıyla hazırlanan video, herkesin hayal ettiği bir olayı olabilecek en gerçekçi şekilde karşımıza çıkarıyor. Şimdi komik gelen bu sürecin gelişen yapay zeka sistemleri ile gelecekte gerçek olma ihtimali oldukça yüksek olarak değerlendiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İnsansı robot Atlas, Boston Dynamics firmasının en önemli robotu

Ancak bu robot halen geliştirme aşamasında bulunuyor. Firma son dönemde esas olarak Spot ile gündeme geliyor. Çünkü Spot, bir aksilik olmazsa yıl sonundan önce kesin olarak ticari olarak müşteriler karşısına çıkıyor. Robotu birçok alanda (Paket taşıma, inceleme vb. gibi) aktif olarak test ettiklerini belirten firma, Spot’un çıkışına ciddi olarak hazır gibi görünüyor. Bu da robot dünyası ve Boston Dynamics için gerçekten büyük önem arz ediyor. Dış tasarımı ve hareketleri itibariyle bir köpeği andıran robot, oldukça sessiz çalışıyor ve yüksek hareket kabiliyetine sahip.