reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen

Umut veren rakamlar; Volkswagen cephesinin elektrikli otomobil şarj ağı planı

15 Haziran 2019

Bu yıl içerisinde hızlı şarj noktaları da dahil olmak üzere kullanım planlayan Volkswagen, önümüzdeki 5 yıla hazır gibi görünüyor.

Elektrik dönüşümünü başlatmak için çalışmalarına devam eden Volkswagen, bu kapsamdaki ilk modeli ID.3 için ön sipariş sürecini de başlattı. Kullanıcı cephesinde menzil beklentilerini karşılamak adına otomobili 330, 420 ve 550 kilometre olmak üzere üç farklı menzilli paketler üzerinden satışa sunacak olan grubun bu noktada mantıklı bir adım attığını da söyleyebiliriz. Tabi bu “kaygı” sözcüğünün altında yatan madde sadece toplam menzilden ibaret değil. Şarj ağı konusunda da var olan bir beklenti olduğunun fazlasıyla farkında olan Volkswagen ve diğer hazırlık içerisindeki üreticiler bunun da adımını 2017 içerisinde atmıştı. IONITY adıyla duyurusu yapılan ortaklıkta altyapı geliştirme süreçlerinin birlikte yapılması kararlaştırıldı. Aradan geçen zamanın ardından artık yakın gelecek olarak nitelendirelen bu girişimler için Volkswagen cephesinden net rakamlar duyuyoruz. Düzenlenen bir toplantıda açıklamalarda bulunan marka yetkilileri 2025 yılı tahminleri paylaştı.

Volkswagen anlaşmaları tamamladı

Tüm Avrupa’yı içerisine alan bu kısa vade planlamasına baktığımızda, önümüzdeki 4,5 yıllık süreçte 36.000 noktada şarj noktalarının inşa edileceğini görüyoruz. Bu toplam bazın neredeyse üçte birlik bir kısmı olan 11.000 adedi doğrudan Volkswagen tarafından inşa edilecek. Elli firmasıyla yapılan ortaklıkla geliştirilen sistemlerin bir çoğuna Volkswagen servisleri üzerinden erişim sağlanabilecek. Tüm bu parçaların bir araya getirilmesi adına grubun 250 milyon euro gibi önemli bir yatırım yaptığını da ayrı bir çerçevede belirtmek gerekiyor.


Düzenlenen etkinlik içerisinde dikkat çeken noktalardan birisi de bazı analizlerin sonuçları oldu. Marka yetkililerine göre kullanıcınların yüzde 70‘lik kısmı araçlarını evde ve iş yerlerinde şarj etme yöntemini tercih edecek. Bu analiz doğrultusunda 2020 itibarıyla gelecek talepler doğrultusunda ev ve iş yerlerine Wallbox sistemlerinin kurulumu sağlanabilecek. Yine bu yıl içerisinde hızlı şarj noktalarının da kullanımına başlayacak olan Volkswagen, bunlardan 28 tanesi Wolfsburg merkezi içerisinde deneyime açmaya hazırlanıyor. Bu teknolojinin ağırlıklı kısmı olan otoban ayağında ise 2.400‘e ulaşacak rakamları Avrupa rotası içerisinde göreceğiz.

İlginizi çekebilir

Volkswagen ID.3 prototip