reklamı kapat

POPÜLER

İnsansı robot atlas boston dynamics

İnsansı robot Atlas’ı zorlu parkurda engel tanımaz performansıyla izleyin [Video]

İnsansı robot denildiği zaman son yıllarda akıllara ilk olarak Atlas geliyor. Boston Dynamics tarafından geliştirilen robot, yayımlanan yeni videoda marifetlerini gözler önüne seriyor.

Dünyanın en gelişmiş robotlarının arkasında bulunan Boston Dynamics, geçtiğimiz yıl Google tarafından SoftBank firmasına satılmıştı. Burada çalışmalarına devam eden firma, özellikle insansı robot Atlas ile öne çıkıyor. Kategorisinin en yeteneklisi ve gelişmişini olan robot, yukarıda izleyebileceğiniz yeni videoda zorlu bir parkura giriyor. Görebileceğiniz üzere karşısına çıkan engellerden rahatlıkla geçen robot, gün geçtikçe daha atik hale geliyor. Dengesini uzun süredir bağımsız olarak tek başına kurabilen insansı robot, artık düz değil şaşırtıcı şekilde yanal olarak da atlayabiliyor / zıplayabiliyor. Korkutucu derecede iyi halen Atlas, robot dünyasının geldiği noktayı gözler önüne seriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İnsansı robot Atlas, Boston Dynamics firmasının geliştirdiği tek robot değil

ATLAS, WildCat, Big Dog, Petman ve Cheetah gibi üst düzey robotların altına imzasını atan Boston Dynamics, en son büyük duyuruyu yeni SpotMini için yapmıştı. Dış tasarımı ve hareketleri itibariyle bir köpeği andıran robot, oldukça sessiz çalışıyor olmasıyla öne çıkıyor. Hareket kabiliyetinin oldukça yüksek olan robot, ön kısmında çevresini üç boyutlu olarak gören bir kamera sistemi barındırıyor. Otonom olarak hareket etme kabiliyeti bulunan robot, geliştirilmeye devam ediliyor. Firmanın bu robotlar ile tam olarak ne hedeflediği halen bilinmiyor.