reklamı kapat

POPÜLER

Boston Dynamics Atlas LOG Görsel

Boston Dynamics yeni elektrikli Atlas ile karşımızda [Video]

 - Güncelleme: 17 Nisan 2024 16:27

Boston Dynamics “elektrikli” altyapıyı temel alan yeni Atlas ile karşımızda. Firma dün eski versiyonu emekliye ayırmıştı.

Çok ama çok uzun zamandır aramızda olan insansı robot Atlas, dün sürpriz bir Boston Dynamics kararı sonrasında emekliye ayrılmıştı. Bunu robota veda ettiği bir video ile duyuran şirket, Atlas üzerinde bazı eski kalan donanımları (Özellikle hidrolik temelli altyapısı) nedeniyle artık daha fazla çalışmak istemediklerini aktarmıştı. Elbette Atlas’tan çok sayıda bilgi öğrenen ve devasa tecrübeler edinen firma bu konuda, “Atlas neredeyse on yıldır hayal gücümüzü ateşledi, yeni nesil robot meraklılarına ilham verdi ve bu alandaki birçok geçilemez denilen teknik engeli aştı. Şimdi “hidrolik” temelli Atlas robotumuzun arkasına yaslanıp dinlenmesinin zamanı geldi.” demişti. Firmanın yeni insansı robotu ise çok ama çok çabuk geldi, bugün tamamen elektrikli yeni Atlas görücüye çıkarıldı. Hemen aşağıdaki yeni videoda gözler önüne seriler robot, firmaya göre gerçek kullanım odağıyla tasarlanıyor ve yeni robotun çok büyük bir esnekliğe sahip olduğu görülüyor. Emekliye ayrılan sürümden çok daha rahat hareket edebilen elektrikli Atlas, kabloları hemen hemen tamamen gizliyor ve şu aşamada yuvarlak bir kafa üzerine kuruluyor.

Son dönemde Tesla başta olmak üzere çok sayıda firma insansı robot geliştiriyor.  Eğer görmediyseniz insansı robot Tesla Optimus son dönemde hep paylaşılan videolar ile gündeme gelmişti. Örneğin aşağıda izleyebileceğiniz videoda, Optimus’u bir kez daha geliştirme alanında dolaşırken gördük. Yürüme konusunda hızı halen yüksek olmayan ancak her seferinde yavaş yavaş hızlanan robot, denge konusunda zemin bozuk değilse çok fazla bir sorun yaşamıyor. Optimus için bundan önce ise bir tişört katlama videosu paylaşılmıştı. Robot bu konuda yavaş ancak hassas çalışıyor ve iyi sayılacak bir sonuç ortaya koyuyor.

Tesla CEO’su Elon Musk tarafından robot için paylaşılan sayfanın altında izleyebileceğiniz bundan önceki video ise robotun geldiği son aşamayı gözler önüne sermiş ve bu aşama oldukça dikkat çekmişti. Videoda gösterildiği üzere ayaklarını ve ellerini artık daha hassas şekilde hareket ettirebilen Optimus, Tesla tarafından özel tasarlanan donanımlar / motorlar üzerine kuruluyor, artık eskiye nazaran yüzde 30 daha hızlı hareket ediyor, boynunu iki eksende hareket ettirebiliyor, 10 kg kilo vermiş durumda ve artık çok daha dengeli görünüyor. 11 eksende çalışabilen yeni elleri eskiye nazaran çok daha hareketli, hızlı ve hassas olan Optimus, artık tüm parmakları üzerinden hassas basınç algılaması gerçekleştirebiliyor ve böylelikle yumurta gibi kırılgan objeleri rahatlıkla hareket ettirebiliyor.

Boston Dynamics haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin

İLGİLİ HABERLER