reklamı kapat

POPÜLER

İnsanların yerini insansı robotların alacağı çalışma alanlarına erken bakış [Video]

İnsanların yerini insansı robotların alacağı çalışma alanlarına erken bakış [Video]

İnsanların yerini insansı robotların aldığı çalışma alanları böyle mi olacak? Bu konuyu 1X tarafından paylaşılan bir video gündeme taşıdı.

Norveç merkezli olarak kurulan insansı robot üreticisi 1X, ChatGPT’yi geliştiren OpenAI’dan aldığı ciddi maddi yatırım ile alanda önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Spesifik olarak “Eve” isimli bir insansı robot üzerinde çalışan firma, henüz gerçek ayaklar vermediği bu robotu ile otonom iş / çalışma alanları kurmak istiyor ve bunun için gelişmiş bir yapay zeka sistemi geliştiriyor. Bugün sayfada izleyebileceğiniz video ile ses getiren 1X, bu videoda çok sayıda Eve robotu bir arada çalışır şekilde karşımıza çıkarıyor. Video açıklamasına, “Bu videoda uzaktan kontrol, bilgisayar grafikleri / CGI, montaj için kesme çalışması, video hızlandırması ya da senaryolu bir plan yok. Tüm robotlar sinir ağları ile kontrol ediliyor.” yazan firma, kurduğu altyapı sayesinde Eve robotları görsel olarak eğitebiliyor (Video ya da uzaktan kontrol) ve alana ya da ihtiyaca bağlı geniş özelleştirmeler gerçekleştirebiliyor. Temelde öğrenebilen bir robot ya da robot ağı oluşturan 1X, henüz Eve ile ticari kullanıma başlamış değil ancak açık olarak büyük bir gelecek potansiyeli elde edilmiş durumda.

Bundan önce Boston Dynamics tarafından geliştirilen dünyanın en gelişmiş insansı robot modellerinden Atlas için bir “çalışma” odaklı video karşımıza çıkmıştı. Hyundai çatısı altında yer alan Boston Dynamics’in uzun yıllardır üzerinde çalışmalar yaptığı ve ses getiren çok seviyede video paylaşımı yaptığı insansı robot modeli Atlas, bugün bir kez daha karşımızda yer alıyor. Robot için dün gece X hesabı üzerinden hemen aşağıda izleyebileceğiniz videoyu paylaşan şirket, dikkat çekmeyi başaran yeni video kapsamında, “İnsansı robotumuz güç, algı ve hareket kabiliyetini birleştirerek gerçek işlere hazırlanıyor.” açıklamasını yaptı.

Burada bir otomobil fabrikasında olması simüle edilen Atlas, birçok benzerinden farklı olarak çevresinin daha fazla farkında ve şartlara dinamik olarak uyum sağlayabiliyor. Şu an özellikle robot köpek Spot ve depolara yönelik tasarladığı Strech ile ticari adımlar atabilen Boston Dynamics, önümüzdeki 2-3 sene içerisinde Atlas’tan da ciddi paralar kazanmaya başlayacak izlenimi oluşturuyor.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İnsansı robot gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli