reklamı kapat

POPÜLER

İnsanların yerini robotların alacağı çalışma alanlarına bir bakış daha attırıldı [Video]

İnsanların yerini robotların alacağı çalışma alanlarına bir bakış daha atıldı [Video]

İnsanların yerini robotların alacağı çalışma alanlarına bir bakış daha atıldı. Bu sefer ses getiren OpenAI destekli 1X oldu.

Norveç merkezli insansı robot üreticisi 1X, ChatGPT’yi geliştiren OpenAI’dan aldığı maddi yatırım ile alanda önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. “Eve” isimli bir insansı robot üzerinde çalışan firma, halen gerçek ayaklar eklemdiği bu robotu ile otonom iş / çalışma alanları kurmak istiyor ve bunun için gelişmiş bir yapay zeka sistemi geliştiriyor. En son aşağıda izleyebileceğiniz video ile ses getiren 1X, bu videoda çok sayıda “Eve” robotu bir arada çalışır şekilde karşımıza çıkarmıştı. Video açıklamasına, “Bu videoda uzaktan kontrol, bilgisayar grafikleri / CGI, montaj için kesme çalışması, video hızlandırması ya da senaryolu bir plan yok. Tüm robotlar sinir ağları ile kontrol ediliyor.” yazan firma, bugün başka bir video ile ses getiriyor. Firmanın yayınladığı aşağıda izleyebileceğiniz son videoda birden fazla “Eve” robotun birlikte çalışarak bulundukları ofis alanını düzenlemesi gözler önüne seriliyor. Artık verilen birden fazla sesli komutu algılayarak gerçekleştirebilen robot ekibi, gelecek gösterilim yapmayı sürdürüyor.

Bundan önce Boston Dynamics tarafından geliştirilen dünyanın en gelişmiş insansı robot modellerinden Atlas için bir “çalışma” odaklı video karşımıza çıkmıştı. Hyundai çatısı altında yer alan Boston Dynamics’in uzun yıllardır üzerinde çalışmalar yaptığı ve ses getiren çok seviyede video paylaşımı yaptığı insansı robot modeli Atlas, bugün bir kez daha karşımızda yer alıyor. Robot için dün gece X hesabı üzerinden hemen aşağıda izleyebileceğiniz videoyu paylaşan şirket, dikkat çekmeyi başaran yeni video kapsamında, “İnsansı robotumuz güç, algı ve hareket kabiliyetini birleştirerek gerçek işlere hazırlanıyor.” açıklamasını yaptı.

Burada bir otomobil fabrikasında olması simüle edilen Atlas, birçok benzerinden farklı olarak çevresinin daha fazla farkında ve şartlara dinamik olarak uyum sağlayabiliyor. Şu an özellikle robot köpek Spot ve depolara yönelik tasarladığı Strech ile ticari adımlar atabilen Boston Dynamics, önümüzdeki 2-3 sene içerisinde Atlas’tan da ciddi paralar kazanmaya başlayacak izlenimi oluşturuyor.

 

İnsanların yerini robotların alacağı çalışma alanları yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli