reklamı kapat

POPÜLER

Gerçeğinden 100 kat daha güçlü yapay kas geliştirildi [Video]

Günümüzde bilim adamlarının üzerinde yoğun mesai harcadığı “yapay” doku ve uzuvların geliştirilmesi konusundaki çalışmalar beklenen sonuçları vermeye başladı. Öyle ki Dallas’taki Texas Üniversitesi profesörlerinden Ray Baughman’in açıklamasına göre dünyanın en güçlü yapay kası keşfedildi.

Gelecekte insan hayatında büyük önem arz etmesi düşünülen yapay sistemler üzerine çalışmalarıyla bilinen profesör Ray Baughman ve ekip arkadaşları, dünyanın en güçlü yapay kasını geliştirmeyi başardılar. Baughman yaptığı açıklamada, 2011 yılında karbon nanotüpler kullanarak sadece kendi ağırlığındaki cismi 2 bin kez çevirebilecek güçte yapay kas üretmeyi başardığını ifade ediyor. Bu sefer işi bir adım ileriye götüren profesör, karbon nanotüplerin yaklaşık binde biri maliyetle, eşdeğer orandaki insan kasının kaldırabileceği yükün 100 katı ağır nesneleri taşıyabilen yapay kas geliştirdiğini duyurdu.

Standart bir otomobilden 5 kat daha fazla güce sahip kasın temelini ise misina ve ısı oluşturuyor. Helezon şekline getirilmiş misinaya özel ısıl işlem uygulayan yetkililer, saç telinden 10 kat daha fazla genişlikteki tek misina sargısıyla 7 kiloya kadar olan bir yükü kaldırabiliyorlar. İşin özünü lastik bantla çalışan pervaneli model uçaklara benzeten Baughman, lastik ne kadar çok sarılırsa elde edilen gücün de o kadar fazla olduğunu ve kendi projelerinde de aynı prensibi esas aldıklarını belirtiyor. Uygun oranlarda ısıl işlemle birlikte kasların daha hassas ve güvenilir şekilde kontrol edilebileceği, böylelikle üstün özellikteki yapay uzuvlara sahip insansı robotların üretilebileceği söyleniyor.

model uçak
Haberde bahsi geçen, lastik ile çalışan pervaneli model uçak.

VİDEO