reklamı kapat

POPÜLER

DARPA’nın yarışması onlarca robotun komik düşüşüne sahne oldu [Video]

Robot teknolojisinin gelişimiyle ilgili paylaştığımız sayısız haber, teknolojinin bir insan yardımına ihtiyaç duymadan hareket edip karar verebilen otonom robotlara doğru ilerlediğine ilişkin ipuçları taşıyordu. Ancak DARPA Robotics Challenge Finals‘ta yer alan ve komik sayılabilecek robot başarısızlıkları göz önüne alınınca bilim-kurgu filmlerindeki düşman robotları düşünüp korkmak için hala vaktimiz var gibi görünüyor. En azından şimdilik…

Dört ayaklı ya da iki ayaklı, yüksek teknoloji ürünü robotlar kesinlikle hayatımızın bir parçası olmaya çok yakın. Çeşitli etkinliklerle geliştiriciler desteklenirken, DARPA‘nın yarışması da pek çok geliştiricinin robotlarını sergilemesi ve 2 milyon dolarlık birincilik ödülünü alması için iyi bir fırsat oluşturdu. Yarışmanın öncesinde yapılan prova sırasında pek çok robotun oldukça başarılı olduğu söyleniyor ancak yarışmanın ilk günü bir kısmı düşmekten kurtulamadı.

TeamKAIST_DRCHubo2_main
Yarışma boyunca molozların üstünden geçmek, araç kullanmak, merdiven çıkmak, kapı açmak, vana kapatmak ve daha pek çok şeyi gerçekleştirmek zorunda kalan robotlar, bol bol düştü. Yarışma kurallarına göre düşen robotların kendi kendine kalkması halinde, yarışmaya devam edilirken, robotun geliştirici ekibinin kaldırması halinde yarışmacıların hanesine 10 dakikalık ceza süresi eklendi. İnsansı hareketleriyle bol bol övdüğümüz robotların bir insan gibi düşebiliyor olmasının da oldukça komik bir görüntü oluşturduğunun altını çizelim. Yarışmanın birincisi Güney Koreli takım KAIST oldu. DRC-HUBO isimli robotları çeşitli zorluklarla dolu olan parkuru 44:28 dakikada tamamlarken takım toplamda 8 puan toplayarak 2 milyon doları evine götürdü.

VİDEO