reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

DARPA’nın manevra yapabilen mermileri hedefi her defasında 12’den vuruyor [Video]

Pentagon’a bağlı Amerikan Savunma ve Araştırma Kurumu DARPA‘nın son zamanlarda özellikle robot teknolojileri ve biyoteknoloji alanında attığı adımları yakından takip ediyoruz. Bu iki alanın dışında pek çok konu ve teknoloji üzerinde yürüttüğü çalışmalarla militer teknolojide belki de herkesin önünde seyreden DARPA şimdi de, hedefini her defasında bulan yüksek teknoloji ürünü bir mermi sistemi geliştirdiğini açıkladı.

Keskin nişancıların doğru nişan alamadığı durumlarda dahi hedefi on ikiden vurmasını sağlayan ve Extreme Accuracy Tasked Ordnance (İsabet Odaklı Teçhizat – EXACTO) programı dahilinde üretilen mermilerin ilk başarılı testleri kısa bir süre önce gerçekleştirilmiş. Geçtiğimiz perşembe günü DARPA’nın web sitesinde yayınlanan ve aşağıda da görebileceğiniz videoda, keskin bir nişancının EXACTO sistemiyle atış yaptığı görülüyor. Nişancının hatalı bir şekilde nişan almasına rağmen, mermiler hedefi her seferinde buluyor.

EXACTO sistemi, manevra yapabilen mermilere ek olarak, mermiyi izleyip hedefine yönlendiren gerçek zamanlı optik kılavuz bileşeni bulunuyor. DARPA’nın açıklamasına göre, keskin nişancılar EXACTO sistemi sayesinde hareket halindeki hedefleri kolayca vurabilecek. Üstelik sistem, rüzgar ve yağmur gibi mermiyi rotadan çıkarabilecek faktörlere karşı da koruma sağlıyor.

Sistemin, özellikle Afganistan’ın toz fırtınalarından geçilmeyen rüzgarlı arazileri için tasarlandığı belirtiliyor. Hedefini bulmayan her mermi hem nişancının hem de yanındaki görevlilerin konumunu ortaya çıkarma riskini artırdığından, keskin nişancıların tek atışta hedefi vurması büyük önem taşıyor. Şu anda geliştirme aşamasında olan EXACTO sisteminin, en ileri keskin nişan sistemlerinden dahi üstün olduğu belirtiliyor.

VİDEO