reklamı kapat

POPÜLER

Google Car

Google’ın sürücüsüz otomobili artık sürücülerden daha dikkatli [Video]

İlk olarak 2010 yılında duyurulan Google sürücüsüz otomobil projesinde 4 yıl içinde bir hayli yol kat edildi. Google, resmi blogunda yayınladığı yeni bir gönderide aracın ulaşmış olduğu noktayla bir hayli övünmüş. Buna göre, yapılan yazılım yükseltmeleri sayesinde sürücüsüz araç, yayalar da dahil olmak üzere yüzlerce farklı nesneyi artık aynı anda algılayabiliyor. Google açıklamasında, aracın nesne algılama kapasitesi yeterince geliştiğinde trafiğe çıkmaya hazır hale geleceğini de belirtiyor.

Aslında algılama düzeneği birbirinden karmaşık algoritmaların işleyişine dayansa da, tüm bu karmaşanın arkasındaki temel ilke bir hayli basit. Aracın üzerindeki döner kovada her yönde üç boyutlu bilgi toplayan 64 lazer bulunuyor. Yine araçta bulunan bir radar ise 150 metrelik alan dahilindeki nesnelere çarpan dalgalar yayıyor. Ön camdaki kamera trafik işaretlerini ve tabelaları okurken GPS’le toplanan veriler arabanın yönünü belirlemesini sağlıyor.

Sonuç olarak aracın tüm bu değişkenleri kullanarak ürettiği görüntü şu şekilde oluyor:
google car

Bu görüntüde Google aracı kırmızıyla gösterilmiş. Mor çizgiler sokaktaki diğer arabaları, kırmızı çizgilerse bisikletleri gösteriyor. Yayalar sarı renkken sokaktaki trafik işaretleri ve tabelalar normaldeki gibi görünüyor. Yazılım belirli bir anda tüm bu değişkenlerin konumunu ve durumunu belirleyip sürüş planını ve hızını buna göre ayarlıyor.

DARPA’nın on yıl önce gerçekleştirdiği, önündeki her şeye çarpan sürücüsüz araç deneylerinden bugüne çok yol gelindiği açıkça görülüyor. Hasarsız ve güvenli sürücüsüz araç deneyimine çok da uzak değiliz galiba. Ancak Google bu aracı yollara çıkarmadan önce önündeki fiziksel engellere ek olarak yüzlerce yasal engeli de aşmak zorunda kalacak.

VİDEO