reklamı kapat

POPÜLER

Kendi kendini imha eden drone

Dünyanın önde gelen AR-GE şirketlerinden Xerox PARC, Amerika Defansif İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) ile işbirliğine giderek kendi kendini imha eden drone geliştirdi. Askeri ve sivil amaçlı operasyonlarda kullanılacak olan drone’lar ile bilgi ve veri güvenliğinin sağlanması amaçlanıyor.

DARPA’nın ICARUS programı kapsamında geliştirilen drone’ların kendi kendine imha olabilmesi için Xerox PARC’ın Gorilla Glass cam bellek ve elektronik devre birimleri kullanılıyor. DARPA’nın “Yok Olmaya Programlanabilir Elektronik Cihazlar” ailesine katılacak olan drone’ların çevreye zarar vermeden kendini imha edeceği belirtiliyor. Uzaktan verilen bir komutla veya önceden belirlenen sürede drone’ların görevini tamamladıktan sonra kendini imha etmesi planlanıyor.

Sistemin çalışması drone üzerindeki polimer panellere dayanıyor. Polimer paneller cihazın geride iz bırakmadan imha olmasına imkan veriyor. Drone sistemi için geliştirilen katı formdaki bu polimer paneller, direkt olarak gaz forma geçerek yok oluyor. Elektronik devreleri barındıran cam ve polimer panellerin yok olması drone cihazına, taşıdığı malzemeye ve bilgiye dair geride hiçbir iz kalmamasını sağlıyor. Böylece görevini tamamlayan dronelar adeta buharlaşıyor.