reklamı kapat

POPÜLER

Komut üzerine kendini imha eden sürücüler piyasada

Secure Drives adlı İngiliz firma, 128 GB’lık iki yeni katı hal sürücüsünü (SSD) piyasaya sürdü. Bu şekilde fazla bir özelliği yok gibi görünen bu SSD’ler, aslında Mission Impossible filminden ilham akab yeteneklere sahip. SMS üzerinden komut alarak içindeki tüm bilgiyi imha etme etme kapasitesine sahip olan sürücülerin bu özelliği sadece verilerin değil, fiziksel olarak tüm ünitenin yok olmasını sağlıyor.

Autothysis128s ve Autothysis128t adlı sürücülerde bulunan verileri silmenin tek yolu SMS göndermek de değil. Cihazı PC’den çıkarmak, PIN’i üst üste hatalı girmek, pil seviyesinin düşmesi veya yine uzaktan imha sağlayan “dokunmatik imha”yı etkinleştirmek de cihazın geri alınamaz şekilde parçalanmasını sağlıyor. Kendi GSM erişimine sahip olan cihazlar, uzun süre sinyal alınamadığında da yine kendini parçalıyor.

Tabii bu sürücülerin sağladığı iç rahatlığı ne yazık ki ucuza gelmiyor. SSD’ler 967 sterlin tutarken, sürücüyü uzaktan imha etmeyi sağlayan dokunmatik işlevinin sağlandığı her cihaz için 111 sterlin daha ödemek gerekiyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Komut üzerine kendini imha eden sürücüler piyasada” için bir cevap

  1. Ozan dedi ki:

    sürücü yü şöför sandım bende diyorum noluyor ne alaka