reklamı kapat

POPÜLER

Kalaşnikof’tan kalem üretildi

Afrika’daki AK 47 silahlarının imha edilmesine katkı sağlamak için Rus yapımı silah olan Kalaşnikof’tan kalem üretildi. Cross Peerless Fonderie 47 modeli kalem, Cross markası tarafından AK-47 silahının eritilen parçalarından üretilen çelik alaşımlı bir kalem olma özelliğini taşıyor.

Afrika’da beş milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine olan Kongo Savaşı 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan en büyük insanlık trajedilerden biri olarak biliniyor. Bu savaşta onca kıyımın başlıca nedeni çocuk askerlerin elindeki Kalaşnikof’ların olduğu söyleniyor. Peter Thum adındaki Amerikalı bir girişimci, Afrika’da gerçekleştirdiği bir iş seyahati esnasında çocuk yaştaki bireylerin ellerinde bu silahları görüyor.

Bu durumdan oldukça rahatsız olan Thum tarafından 2009 yılında kurulan Fonderie 47 şirketi AK-47 saldırı silahlarını toplayıp küçük parçalara ayırdıktan sonra Newyork’a götürüp, Brooklyn’de kurdukları dökümhanede eritmeye ve bunlardan kalem, saat ve takı gibi lüks eşyalar üretmeye başladı. Thum, o tarihten bu yana tam 50 bin adet Kalaşnikof’u bu şekilde devre dışı bırakmayı başardı.

Üzerinde Fonderie 47 logosunun yer aldığı, siyah, 23 ayar altın kaplama aksesuarlara sahip olan ve kapak kısmında imha edilen Kalaşnikof’un seri numarasını barındırındıran kalemin Ekim ayının ortasında Türkiye’de 1.120 TL’den satışa sunulması bekleniyor. Satın alınan her kalem Afrika’daki AK 47 silahlarının imha edilmesine katkı sağlayacağından ürünün koleksiyonerlerin ve kalem tutkunlarının dikkatini fazlasıyla ilgi görmesi bekleniyor.