reklamı kapat

POPÜLER

banksy, kendini imha eden tablo

Banksy’den kendini imha eden tablo için açıklama

Açık artırmada çerçevesinden öğütülmüş şekilde ayrılarak hafızalara “kendini imha eden tablo” olarak kazınan eser için Banksy yeni bir mesaj verdi.

Banksy’nin olayla alakalı üstü kapalı yeni mesajından önce kendini imha eden tablonun hikayesini bir hatırlayalım. İnternetin gündemine oturan olay, Banksy’nin Kırmızı Balonlu Kız tablosunun “satıldı” ilanından sonra kendi kendine öğütülerek çerçevesinden çıkmasıyla başlıyor. Olay, açık artırmanın gerçekleştiği mekan Sotheby’s’in yetkilileri dahil herkeste büyük şaşkınlık yaratsa da tablonun satılmasına yine de engel olamıyor. Tam net rakam çoğu kaynak tarafından farklı lanse edilse de 1,3 milyona alıcı bulduğu üzerinde durulan tablonun çerçevesinin sanatçısı tarafından bizzat değiştirildiği anlaşılıyor. Çerçeveye bir kağıt öğütme makinesi eklediği dönüşüm videosunu sosyal medya hesabından paylaşan Banksy, ne yazık ki olayla alakalı daha sonra başka bir açıklama yapmamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tablonun tamamen öğütülmesi gerekiyordu

Banksy’nin YouTube hesabında paylaştığı ve içinde yukarıdaki GIF’in de geçtiği videoda aslında tablonun tamamen öğütülmüş bir şekilde yere düşmesi gerektiği görülüyor. Video açıklamasına da “provalarda düzgün çalışıyordu” cümlesini ekleyen sanatçının açık artırma sırasında kağıt makinesinin azizliğine uğradığı anlaşılıyor. Tablo tamamen kesilseydi yine de satılabilir miydi, bu soru olay gerçekten yaşansaydı cevap bulacaktı. Olay günü Sotheby’s’in başındaki isimlerden Alex Branczik’in olayı “Banksy’lendik” olarak yorumlamış olduğunu da hatırlatalım.

İlgili video

Açık artırma gecesi yaşananlar