reklamı kapat

POPÜLER

17’nci yüzyıl tablosu stok görsellerle yeniden yaratıldı [Video]

Çoğunlukla “İnci Küpeli Kız” tablosuyla tanınan 1632 doğumlu ressam Johannes Vermeer‘in tarihe bıraktığı pek çok etkileyici resim bulunmakta. Detaylı işlemeleri, iç mekanda yarattığı harikalar ise döneminde değeri bilinmeyenlerden. Talihsiz ressam Vermeer de tablolarını zamanında karlı bir kazanca dönüştüremeyenlerden. 17’nci yüzyıldan 21’inci yüzyıla geldiğimizde ise paha biçilemez değerlere ulaşan bu tablolardan bazılarının şansızlığı devam ediyor. Bunlardan biri de “kaybolan tablo” The Concert.

Vermeer’ın ince ince işlediği The Concert ne yazık ki kayıp eserler zincirinde bir başka halka. 1990 yılında Boston’daki Isabella Stewart Gardner Müzesi’nden çalınan tablonun değeri ise 200 milyon doların üstünde. The Concert belki asla ortaya çıkmayacak ancak sanatçı ve fotoğrafçı Erik Almas‘ın eseri geri getirmek için daha iyi bir fikri var: Yenisini yapmak. Bu kayıp eseri “yeniden yaratan” Almas ise bunu tamamen dijital yollarla yapıyor. Adobe Stock ve Photoshop kullanan Almas, 240 stok görseli Photoshop’ta şekillendirerek tabloyu neredeyse birebir şekilde yeniden yaratıyor. 898 ayrı katman kullanan Almas’ın bu taboyu yapması ise üç haftasını almış.

3hafta
Complex‘e verdiği röportajda tüm detaylarıyla bunu nasıl yaptığını anlatan Almas bir de beş dakikalık hızlandırılmış bir video hazırlamış. Tabloyu yeniden yaratırken en çok zorlandığı nokta ise yüzler olmuş. Tabii yeniden yaratılmış olan tablo Johannes Vermeer’in ellerinden çıkan The Concert ile asla karşılaştırılamaz. Ancak yine de Almas’ın bu işinin oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz.