reklamı kapat

POPÜLER

andy warhol, galeri

Andy Warhol objektifinden 130.000’den fazla fotoğrafın bulunduğu çevrimiçi galeri

Oldukça özenli bir şekilde kategorilere ayrılarak oluşturulmuş galeri, Andy Warhol objektifinden 130 binden fazla fotoğrafa ücretsiz olarak ev sahibi yapıyor.

Stanford Üniversitesi, araştırmacılar ve sanatseverler için oldukça cömert bir adım attı. Normalde üniversite arşivinde bulunan 130 binden fazla Warhol imzalı fotoğraf, üniversite kütüphanesinin çevrimiçi galerisi sayesinde herkes tarafından erişilebilir durumda. Daha çok 1967 ve 1987 yılları arasından olduğu bilinen fotoğraflar, Warhol’un en çok zaman geçirdiği mekanlarda geçiyor. “Andy Warhol Fotoğraf Arşivi” olarak adlandırılan galeri fotoğrafları, üniversitenin yaptığı açıklamaya göre 2014 yılında Andy Warhol Vakfı’ndan özel olarak alınmış. Oldukça detaylı kategorilere ayrılan arşiv sayesinde partiler ve ünlülerden Warhol’un kendi portrelerine kadar çok çeşitli fotoğraflara kolayca erişilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çok sayıda sanatçının fotoğrafı da var

Warhol, aynı zamanda bir fotoğrafçı olduğu için Warhol’un çok sayıda ünlüyle yakın olduğu biliniyordu. Bu sebeple fotoğraf galerisinde oldukça fazla ünlünün fotoğraflarına rastlamak mümkün. Bu ünlülerden birkaçının ismi ise şöyle: Jean-Michel Basquiat, Truman Capote, Jimmy Carter, Martha Graham, Halston, Keith Haring, Debbie Harry, Bianca Jagger, Grace Jones, Jackie Kennedy, Liza Minnelli, Dolly Parton, Robert Rauschenberg, Elizabeth Taylor, Diane Von Furstenberg… Şu an 130 bin fotoğrafa ücretsiz erişilebilmesine karşın üniversitenin bu durumu değiştirebilme olasılığı üzerinde de duruluyor. Böyle bir ihtimal gerçekleşmeden fotoğrafların tadını çıkarmakta fayda var.

İlginizi çekebilir

Nesli tükenmekte olan hayvanları fotoğraflayan National Geographic fotoğrafçısı