reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

14 yaşındaki gençten mayın temizleyen drone projesi

Drone’ların kullanım alanı her geçen gün artarken şimdi de 14 yaşındaki Hindistanlı bir genç mayın temizleme görevi üstlenecek bir drone geliştiriyor.

Advertisement

Harshwardhan Zala isimli genç şimdiye kadar iki farklı drone prototipi geliştirmişti. Ailesinin maddi olarak destek çıktığı bu tasarımlar onun Gujarat Mühendislik Fakültesi‘nde ödül kazanmasına vesile oldu. Bu sayede Google‘ın Amerika’daki merkezini ziyaret edip, projesini anlatma fırsatı elde etti. Ardından drone tasarımı yerel hükümetin ilgisini çekti. Hindistan hükümeti bu proje için Zala ile 730 bin dolarlık bir anlaşma yaptı.

Mayın temizleyici bu drone’da renk algılayıcı ve termal sensörler yer alıyor. Bünyesinde barındırdığı 21 megapiksellik kamera sayesinde yüksek çözünürlüklü fotoğraf çekimi gerçekleştirebiliyor. Bunun yanında drone’un üzerinde 50 gramlık bir patlayıcı yer alıyor. Bu patlayıcı mayının güvenli bir şekilde imha edilmesini sağlıyor. B

14 yaşındaki Harshwardhan Zala şimdi bu drone prototipi için patent başvurusunda bulundu. Ayrıca kendi şirketini kurmak için çalışmalara da başladı. Şimdiden gelecek vadeden bu gencin gelecekte ne gibi projelere imza aracağını merakla bekliyoruz.