reklamı kapat

POPÜLER

Mayın tespit edebilen ayakkabı tabanı

Kolombiya’nın başkenti Bogotá merkezli Lemur Studio Design tarafından geliştirilen bu özel ayakkabı tabanı, mayınların tespit edilerek olası can kayıplarının azaltılmasını sağlıyor. Konsept niteliği taşıyan ürün, özellikle askeri savunma alanında tercih edilecek gibi görünüyor.

Dünya çapında gerçekleştirilen sosyal sorumluluk proje yarışması World Design Impact Prize’ın 2013-2014 yılı etkinliğine katılan Lemur Design, SaveOneLife isimli giyilebilir mayın dedektörü çalışmasıyla öne çıkmayı başarıyor. Kolombiya genelinde mayın probleminin bulunduğunu dile getiren firma, araştırmalara göre Afganistan’dan sonra en çok mayının ülkelerinde yer aldığını belirterek, 2009 yılından bu yana 2 binden fazla can kaybının yaşandığı toplamda 10 bin zayiatlı olay meydana geldiğini ifade ediyor.

save-one-life
Özellikle hükümet karşıtı grupların insan ve araçlara zarar vermek amacıyla yol kenarlarına, yürüyüş yollarına, devlet daireleri, okul, park ve evlerin bulunduğu yerleşim yerlerine yakın bölgelere mayın döşediği söyleniyor. Ayrıca uyuşturucu madde üreticilerinin ekim yaptıkları tarlaları korumak için mayına başvurmaları tehlikenin derecesini artırmaya yetiyor. Mayınların temizlenmesi için önemli oranda finansal yatırım, ekipman ve eğitimli personel ihtiyacının yanı sıra dağlık arazi koşulları temizleme çalışmalarının çok yavaş ilerlemesine sebep oluyor.

save-one-life-2
Günlük hayatta kişilerin mayına basarak ölme ihtimalinin yüksekliğine vurgu yapılarak, SaveOneLife’ın kesin çözün getirmediği fakat mevcut riski büyük miktarda azaltılabileceği belirtiliyor. Metal dedektör prensibiyle çalışan ayakkabı tabanının üzerinde halka şeklinde elektromanyetik dalga algılayıcı bulunuyor. Mayına iki metre uzaklıktayken mikroişlemci devreye girerek, radyo vericisi sistemiyle ufak ekranlı kol saatinde patlayıcının koordinatlarını gösteriyor. Ekonomik sebeplerden ötürü şimdilik konsept aşamasındaki ürünün yeterli yatırımlarla hayata geçirilmesi planlanıyor.

save-one-life-6

YORUMLAR