reklamı kapat

POPÜLER

Volvo Scarabee

Fransız ordusunun yeni gözdesi; Volvo Scarabee

Volvo ve bir alt firması olan Arquus ile ortalaşa hazırlanan Scarabee, Fransız ordusuna yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor!

Otomobil firmaları çoğu zaman  ürettikleri otomobiller ve otonom araç teknolojileri ile gündemde oluyor. Ancak bazı markalar bununla da yetinmeyip farklı sektörlerde de varlıklarını sürdürüyor. Bu örneklerden biri olan Volvo, Fransız ordusu için hafif zırhlı bir araç tasarlandı. Scarabee adı verilen bu araç, Volvo’nun bir alt firması olan Arquus‘un iş birliği ile geliştirildi. Başta tasarımı olmak üzere birçok özelliği ile dikkat çeken araç için çok sayıda sipariş şimdiden alındı bile. Mermi, füze  ve mayın gibi düşman unsurlarına karşı dayanıklı materyallerden üretilen Scarabee’nin ağırlığı da emsallerine çok oldukça düşük. Bu özelliği sayesinde araç kargo uçakları ile daha kolay taşınabiliyor. 4 kişi alma kapasitesi ile 6.6 ton ağırlığa sahip bu canavarın kalbi ise iki motora emanet. Biri 300 beygirlik dizel, diğeri ise 103 beygirlik elektrikli motor Scarabee’yi saatte 120 kilometre hıza kadar çıkarabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Scarabee manevra kabiliyeti ile dikkat çekiyor

Aracın dikkat çeken özelliklerden bir diğeri ise ön ve arka tekerleklerinin bağımsız olarak haraket edebilmesi. Scarabee, bu sayede hızlı bir şekilde yön değiştirebiliyor. Ayrıca, tekerlekleri tam zıt yönlere de dönebiliyor. Böylece araç olduğu yerde de dönebiliyor. İsteğe bağlı olarak radar, 12 mm’lik ağır makineli tüfek, 30 mm anti tank füzesi gibi donanımlar ile sipariş edilebilen Volvo Scarabee, 2025 yılında Fransız ordusunun envanterinde olacak.

İlginizi çekebilir

Tesla otomobiller için yeni yarış oyunu