reklamı kapat

POPÜLER

Mavi ekran hatasını giyilebilir cihazlara taşıyan Windows 98’li akıllı saat

04 Mart 2017

Akıllı saatler halen piyasada istediği yerlere gelebilmiş değil. Üstelik birçok akıllı saat oldukça yetenekli ve günlük hayatta ihtiyaç duyduğumuz birçok işi yerine getirebiliyor. Windows 98 işletim sistemine sahip olan bu akıllı saat ise yıllar önce bu türde cihazlar geliştirilmiş olsaydı nasıl görünürdü sorusuna cevap veriyor.

DIY (Kendin yap) projeleriyle uğraşan 314REACTOR’ün geliştirdiği cihaz, basit bir şekilde Raspberry Pi’ın 2,4 inçlik bir ekrandan oluşuyor. 1.000 mAh pile sahip olan cihazın çalışabilmesi için sanal işletim sistemi emülatörü olan QEMU kullanılıyor. Windows 98 zaten sorunsuz bir işletim sistemi olmadığı için işin içine Raspberry Pi gibi pek güçlü olmayan bir bilgisayar girince haliyle yüksek bir performans sunulamıyor. Uzun sürede açılan işletim sisteminde bazı basit işlemler gerçekleştirilebiliyor fakat bunu gerçek bir saat olarak kullanmak pek mümkün görünmüyor.

Belirtilenlere göre saatte mayın tarlası oyunu oynanabilmiş ancak akıcı bir performans elde edilememiş. Geliştirici 314REACTOR, şimdi bu saatte Doom oynamayı deneyeceğini ve bunla ilgili bir video paylaşacağını belirtiyor. Mayın tarlasında bile zorlandığı belirtilen akıllı saatin Doom’da nasıl bir performans sergileceği merak konusu.

Geliştirici kendi internet sitesinde böyle bir saatin nasıl yapılacağını detaylı olarak anlatıyor. Eğer mavi ekran deneyimini giyilebilir cihazda yaşamak istiyorsanız veya yalnızca nostalji yaşamak amacındaysanız buradan siteye ulaşarak detaylara göz atabilirsiniz.

YORUMLAR