reklamı kapat

POPÜLER

Windows Phone satışları 27 ülkede iPhone’u geride bıraktı

2013 yılı Windows Phone için oldukça parlak bir yıl olarak sonuçlandı. Her ne kadar mobil cihazlar arası rekabetin küçük ortağı gibi görünse de Microsoft’un mobil işletim sistemi, 27 ülkede iPhone satışlarını geçmeyi başararak bu rekabette önemli bir yeri olduğunu hatırlatıyor.

Windows Phone işletim sistemine sahip akıllı telefonların ipi göğüslediği bölgeler arasında ise Güney ve Orta Afrika, Doğu Avrupa ve Asya’nın bir bölümü yer alıyor. Ayrıca Meksika, Kolombiya, İtalya, Yunanistan, Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerde iPhone satışlarını geçmeyi başaran Windows telefonların yüzde 93’ünü Nokia’nın bu işletim sistemine sahip modelleri oluşturuyor. Geçtiğimiz yıla oranla satışları yüzde 156 oranında artan Windows işletim sistemine sahip akıllı telefonların Nokia’nın anavatanı Finlandiya’da da iPhone’u geride bıraktığını belirtelim.

Elbette bu kıyaslama, özünde birçok faktörü de barındırıyor. Bu faktörler arasında Windows işletim sistemine sahip telefonların görece daha düşük fiyat seviyesi nedeniyle gelişmekte olan ülkelerde daha fazla tercih edilmesi gösterilebilir. Apple ise halen ABD ve Japonya gibi gelişmiş ülke pazarlarındaki güçlü pozisyonunu koruyor. Windows Phone’un yükselişinin diğer bir sebebi de Blackberry’nin bu pazarlardaki payını kaybetmesi olarak gösteriliyor.

İLGİLİ HABERLER