reklamı kapat

POPÜLER

Mac’ler için Snapchat uygulaması: Snapped

Kullanıcılarının birbirine geçici süreliğine fotoğraf ve videolar yollaması ve daha sonra bu paylaşımların silinmesine dayalı popüler akıllı telefon uygulaması Snapchat, dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı ile Google ve Facebook gibi firmaların yanı sıra geliştiricilerin de ilgisini çekiyor.

Amerikalı iki üniversite öğrencisi tarafından kurulan ThnkDev tarafından geliştirilen Snapped uygulaması, resmi uygulama olmamakla beraber Snapchat’in OS X 10.9 Mavericks işletim sistemi yüklü Apple Mac bilgisayarlarında kullanılabilmesini sağlıyor. Henüz beta sürümü bulunan uygulamaya kullanıcılar Snapchat kullanıcı isimleri ve şifreleri ile giriş yaparak telefona gerek kalmaksızın arkadaşlarına fotoğraf gönderip alabiliyor.

snapped-inbox-outbox

ORİJİNALİNDE OLMAYAN ÖZELLİKLERE SAHİP
Resmi uygulama olmayan Snapped’in kısa bir süre içerisinde App Store’daki yerini alması bekleniyor. Snapped uygulaması Mac bilgisayardaki kamerayı kullanabildiği gibi albümlerden fotoğraf paylaşılmasına da izin veriyor. Uygulama, Snapchat’in özel API’ını kullandığı için bazı deneysel ve dikkat çeken özelliklere de sahip. Örneğin bir arkadaş tarafından gönderilen fotoğrafı okunmadı olarak işaretleyerek birden fazla defa görüntüleme özelliği bulunuyor. Böylece fotoğrafı yollayan kişi, kullanıcının fotoğrafı henüz görmediğini düşünüyor. Benzer şekilde yine Snapped uygulaması aracılığıyla bilgisayardan bir kullanıcıya fotoğraf gönderilmesi halinde fotoğrafı anında okundu olarak işaretleyerek karşı taraf görmeden silinmesi sağlanabiliyor. Bu da fotoğraf gönderiminin hemen ardından yaşanan pişmanlık hissinin telafisi için önemli bir seçenek olarak sunuluyor.

snapped-send-settings

GÜVENLİK AÇIĞI SORU İŞARETİ OLUŞTURUYOR
Henüz yollanan fotoğraflara yazı veya filtre eklenemiyor ancak uygulamanın geliştiricilerinin verdiği bilgiye göre ilk güncelleme ile bu eksiklerin kapatılması bekleniyor. Snapped’in geliştiricileri tarafından bu uygulamanın yazılmasına imkan veren Snapchat API’ının, geçtiğimiz ay Snapchat’in 4,6 milyon kullanıcısının telefon ve kullanıcı adı bilgilerinin çalınmasına sebep olan API olduğunu da not düşelim. Bu da Snapped uygulamasının güvenilirliğine ilişkin soru işaretleri oluşturuyor. Uygulamanın yaratıcıları, Snapped’in kullanıcı parolalarını saklamadığını belirterek güvenlik konusundaki endişeleri gidermeye çalışıyor.

Orijinal Snapchat uygulaması, Google ve Facebook’un yoğun ilgi alanına girmiş ve bu dev firmalardan 4 milyar doların üzerinde satın alma teklifleri almıştı.

YORUMLAR