reklamı kapat

POPÜLER

snapchat

Snapchat artık videolu konuşma ve mesajlaşma destekliyor

Anlık görüntü paylaşımı üzerine yazılan sınırlı karakterlere sahip mesajlarla oldukça basit bir uygulama olan Snapchat artık sadecebir fotoğraflı mesaj uygulaması değil. Getirdiği iki büyük özellikten biri, tıpkı benzer mesajlaşma programlarında da olduğu gibi “yazarak konuşma”. Snap ve Chat’i ayırma kararı alan geliştirici ekip artık fotoğraf yolladığınız kişilerle mesajlaşma imkanı da sunuyor.

snapchat
İkinci büyük yenilik ise videolu konuşma. Artık Snapchat üzerinden karşı tarafla video konuşmaları yapabileceksiniz. Aynı ekran üzerinde hem karşı tarafı hem de kendinizi görebileceğiniz bu özellik aslında biraz Skype gibi işliyor fakat tüm video süresi boyunca ne yazık ki ekrana basılı tutmak zorunda kalıyorsunuz. Kendi görüntünüzün ekrandaki yerini değiştirebileceğiniz gibi tercih ederseniz sadece karşı tarafın görüntüsünü de ekranınızda barındırabilirsiniz. Ekran tam ortadan bölen görüntülü konuşmada, kendinizi gördüğünüz pencereyi yukarı kaydırırsanız telefonun arka kamerasını, aşağı kaydırırsanız ön kamerasını aktif hale getiriyorsunuz.

snapchat
Görsel anlamda da farklılığa giden Snapchat mesajları da daha derli toplu bir hale getirmiş. Artık gelen kutunuza aynı kişi kaç mesaj göndermiş olursa olsun ismi sadece bir kez yazacak. Gelen kutusundaki isimler üzerinden ekranı sağa doğru kaydırıp kişiye özel konuşma penceresini açarak snapleri liste halinde göreceksiniz. Mesaj ekranından çıktığınız an ise orada bulunan tüm mesajlar ve baktığınız görseller de silinmiş oluyor ve boş bir sohbet ekranı elde ediyorsunuz. Gelen kutunuzdaki isimler silinmiyor ve oradan tekrar tekrar sohbet penceresini açabiliyorsunuz fakat hiç konuşmadığınız biri ile sohbet başlatmak için yine bir görsel göndermek zorundasınız. Gelen kutunuzdaki isimleri yukarı doğru kaydıracak olursanız da küçük bir sürpriz orada sizi bekliyor.

Bize kalırsa Snapchat’i bu kadar popüler ve eğlenceli yapan, temelinde oldukça basit bir uygulama olmasıydı. Sadece fotoğraf paylaşımının izin verildiği bir uygulama olarak oldukça çekici ve farklı bir fikirdi. Şimdi ise rakipleri gibi o da başka bir sohbet programına dönüştü. Kullanıcıların bu yeniliklere tepkisini ise bir iki gün içinde öğreneceğiz, bakalım onlar da bizim gibi düşünecek mi?