reklamı kapat

POPÜLER

dünya uui

Dünyayı Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan izleyin [Video]

Elinizde doğru bir ekipman varsa ve iyi bir zamanlama yakaladıysanız Uluslararası Uzay İstasyonu‘nu (UUİ) dünyadan gözlemleyebilirsiniz. Peki hiç onun herhangi bir anda ne gördüğünü merak ettiniz mi?

NASA, uzay istasyonunun dünyamızı gerçek zamanlı olarak nasıl gördüğünü gösteren bir internet yayını olan High Definition Earth Viewing (HDEV) adlı deneyini kullanıma sundu. Bir kısmı lise öğrencileri tarafından geliştirilen bu proje hem çoklu bir 720p kamera desteğinden yararlanıyor hem de UUİ mürettebatının radio konuşmalarına da yer veriyor.

HDEV‘yle olan temasın bazı durumlarda kaybedilmesi ve istasyon dünyanın karanlık yüzünde olduğunda görülecek pek bir şeyin olmaması yüzünden çekimler her zaman heyecan verici değil. Fakat yine de, söz konusu proje son derece anlamlı bir amaca hizmet ediyor. Hem uzaydan dünyayı görüntüleyen kameraların kalitesini hem de onların yörüngedeyken maruz kaldıkları yüksek dozda radyasona karşı hayatta kalabilme yeteneklerini test ediyor. Deney, Ekim 2015’de sona erdiğinde, NASA elde edilen sonuçları gelecekteki görevlerde hangi kameraların kullanılabileceğine dair karar vermek için değerlendirecek.

VİDEO

YORUMLAR