reklamı kapat

POPÜLER

Uluslararası Uzay İstasyonu ISS

İlginç gelişme; uzayda ilk suç işlenmiş olabilir!

Uluslararası Uzay İstasyonu ya da kısa adıyla ISS, kısa süre önce gerçekten çok ama çok ilginç bir olay ile gündeme geldi. Uzayda ilk suç işlenmiş olabilir.

Alçak Dünya yörüngesine yerleştirilmiş bir uzay üssü olan Uluslararası Uzay İstasyonu, yıllardır inanılmaz bilimsel gelişmeler ile gündeme geliyor. Astronot ve kozmonotların hem bilimsel hem de yerçekimsiz ortamdaki yaşamlarıyla sık sık gündeme gelen ISS, bu sefer hiç beklenmedik bir gelişmeyle karşımızda bulunuyor. BBC’nin haberine göre Amerikan Uzay ve Havacılık Kurumu NASA, kısa süre önce Anne McClain isimli astronotun Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda boşanmak üzere olduğu eşinin banka hesaplarına girdiği iddiaları üzerine soruşturma başlattı. Bu olayın tarihte şimdiye kadar uzayda işlenmiş ilk suç olabileceği belirtilirken, sürecin nasıl sonuçlanacağı gerçekten büyük merak ediliyor. Dünya’ya kısa süre önce dönen Anne McClain, yaptığı açıklamada kendisine boşanma davası açan eşi Summer Worden’ın banka hesaplarına girdiğini kabul ediyor ve bunu Worden’ın birlikte büyüttükleri oğlunun bakımı için yeterince para olup olmadığını kontrol etmek için yaptığı söylüyor. ISS’de tahmin edersiniz aktif internet erişimi bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uluslararası Uzay İstasyonu için “uzay hukuku anlaşması var

Yapılan açıklamaya göre ISS, ABD, Rusya, Avrupa, Kanada ve Japonya’ya ait. Bu bağlamda istasyon içerisindeki her astronot, kendi ülkesinin yasaları üstünden yargılanıyor. Yani bir Rus astronotun uzayda suç işlemesi halinde Rusya yasalarına göre yargılandığı açıklanıyor. Ayırca astronotlar arasındaki suçlar konusunda da bir anlaşma bulunuyor. Söylendiği kadarıyla ülkeler suç durumunda astronotlar için karşılıklı yargılama iadesi isteyebiliyor.

İlginizi Çekebilir

Mercedes’in en yeni elektriklisi