reklamı kapat

POPÜLER

NASA ISS 8K uzay videosu 8K video

NASA’dan 8K çözünürlükte çekilen ilk uzay videosu [İzle]

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda çekilen tam 8K çözünürlükteki ilk uzay videosunu yayımladı.

Henüz çoğu kişinin evinde 4K çözünürlükte televizyon / monitör bulunmuyor. Ancak NASA, ISS içerisinde çekilen yeni video ile çıtayı tam 8K seviyesine çıkarıyor. Elbette bu videoyu izlemek için kimsenin elinde bir 8K televizyon ya da monitör bulunmuyor. Ancak bu video 4K ya da Full HD çözünürlüğe çekildiği zaman da inanılmaz detaylar veriyor. Alçak Dünya yörüngesine yerleştirilen uzay üssü içerisindeki yaşamı daha önce hiç olmadığı kadar net şekilde gözler önüne seren video, tam olarak 8192×4320 piksel çözünürlüğe sahip. Bu videoyu çeken kamera ise RED firmasının gelişmiş profesyonel sinema kameralarından Helium 8K. İstasyonun kısıtlı yaşam alanı için oldukça büyük bir kamera olan Helium 8K, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki hayatı en net şekilde karşımıza getiriyor. Videoda ayrıca istasyondan yaşadığımız gezegen Dünya’nın çekildiği görüntüler de yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Uzaydan gelen ilk 8K video”

RED Helium 8K kamera modelinin Uluslararası Uzay İstasyonu‘na nisan ayında yapılan SpaceX kargo göreviyle getirildiği belirtiliyor. Tam 18 yıldır içerisinde bir insanın bulunduğu istasyon, inanılmaz bilimsel çalışmalara ev sahipliği yapıyor. ISS’i böyle detaylı görmek de gerçekten büyük keyif veriyor. Videoyu direkt olarak sayfanın üstünde izleyebilirsiniz.