reklamı kapat

POPÜLER

NASA Uluslararası Uzay İstasyonu ISS

NASA’dan Uluslararası Uzay İstasyonu için sürpriz “ticari” hamle

Alçak Dünya yörüngesine yerleştirilmiş bir uzay üssü olan Uluslararası Uzay İstasyonu, NASA tarafından sürpriz bir hamle ile “ticari” hale getiriliyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu ya da kısa adıyla ISS, biliyorsunuz ülke bazında destekleniyor ve araştırmalara ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Ancak bu durum yakında değişiyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum NASA, yaptığı açıklama ile ISS’i adeta “bütçesi olan” herkese açıyor. İstasyonun tamamını değil belirli bölümlerini ticari hale getirmek isteyen kurum, gerçekten ilginç bir adım atıyor. Bu doğrultuda şirketlerin gelecekte istasyon içerisinde reklam ve film çekebileceği ve özel uzay şirketlerinin geliştirdikleri parçaları / teknolojileri burada test edebileceği belirtiliyor. Buna ek olarak ultra zengin kişilerin 30 günlük bir zaman dilimi için ISS’e “özel astronot” olarak turistik amaçla gidebileceği de söyleniyor. Bunun sadece yolculuk için kişi başı 50 milyon dolardan fazla tutacağı, gecelik ücretin ise 35 bin doları geçeceği gelen ilk bilgiler arasında yer alıyor. Bu tarz yolculukların yıl içerisinde sadece iki defa yapılacağı belirtilirken, istasyonda farklı üretimlerin gerçekleştirilmesine de izin vereceği söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu ile sürece bakışı değiştiriyor

Alçak dünya yörüngesinde bir ekonomi yaratmak isteyen NASA, ISS’i ticari hale getirerek maliyetini düşürmeyi hedefliyor. İstasyonu işler tutmak için her yıl milyarlarca dolar para harcayan kurum, istasyondaki ana bilimsel görevi bozmadan önemli bir dönüşüm başlatacak gibi görünüyor. Bu planların arkasında SpaceX ve Boeing gibi özel uzay şirketlerinin de büyük etkisi bulunuyor. Biliyorsunuz iki firma da nispeten uygun fiyata uzaya insan götürmenin planlarını yapıyor. Tüm bu ticari sürecin önümüzdeki yıl başlaması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Amazon’un kargo drone’u