reklamı kapat

POPÜLER

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nu yok etmek için SpaceX ile anlaştı

NASA, bugün resmi olarak duyurulduğu üzere Uluslararası Uzay İstasyonu’nu yok etmek için Elon Musk’ın şirketi SpaceX ile anlaştı.

Çok uzun yıllardır büyük hizmetlerde bulunan ancak emeklilik kararı alınan Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), Dünya’ya düşürülerek yok edilecek. Böyle büyük bir yapının yörüngede kontrolsüz olarak dolaşmasını istemeyen NASA, süreç için uzun zamandır planlar yapıyor ve bu planlar için de geçtiğimiz yıl içinde 180 milyon dolarlık bir bütçe hedefi belirlemişti. ISS’i Dünya’ya düşürme planını “çekici” olarak kullanılacak bir uydu / uzay aracı aracılığıyla yapmayı hedefleyen kurum, bir ara ISS’i yörüngesinden çıkarmak için Rusya’nın “Progress” uzay aracını kullanmayı planlıyordu. Ancak NASA yapılan çok uzun incelemeler ve analizler sonrasında bunun çok mümkün olmayacağına karar kıldı. Bu kararda Rusya’nın ISS’ten 2028 yılında ayrılacak olması ve ABD ile Rusya arasındaki sorunların etkisi bulunuyordu. Son aşamada süreci ABD’li özel uzay şirketlerinin üstlenmesi isteniyordu ve öyle de oldu. NASA bu önemli görevi SpaceX’e vermeyi uygun gördü. SpaceX, ISS’i 2030’da yörüngeden çıkarmak için 843 milyon dolarlık bir NASA sözleşmesi imzaladı. NASA şu anda Uluslararası Uzay İstasyonu’nun güvenli bir şekilde yörüngeden çıkarılması amacıyla kullanılacak U.S. Deorbit Vehicle (USDV) isimli bir uzay aracının geliştirilmesi için SpaceX’in en iyi aday olduğunu düşünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ISS sonrasında ABD alçak dünya yörüngesinden tamamen ayrılmayacak, ISS’in yerini özel uzay istasyonları alacak. Şu an bu konuda çalışan birçok farklı firma bulunuyor, bunlar arasında Voyager, Nanoracks ve Lockheed Martin üçlüsü de yer alıyor. Bu üçlü “Starlab” adı verilen bir özel uzay istasyonu geliştiriyor ve bunu 2027′nin başında alçak dünya yörüngesine yerleştirmek istiyor. Bu içerisinde sürekli olarak dört farklı astronotun yer alacağı özel uzay istasyonunun geliştirme sürecine en son Hilton firması da dahil olacağını duyurdu. Aktarıldığı kadarıyla Hilton, konuklarına inanılmaz bir manzara sunacak istasyondaki astronotların yaşam alanlarını tasarlayacak.

NASA ve Uluslararası Uzay İstasyonu adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca