reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Uluslararası Uzay İstasyonu
Uluslararası Uzay İstasyonu
Uluslararası Uzay İstasyonu

Uluslararası Uzay İstasyonu yeni fotoğraf makinelerine kavuştu

NASA geçtiğimiz yıl Uluslararası Uzay İstasyonu bünyesine kullanılması için 53 adet Nikon D5 DSLR fotoğraf makinesi sipariş etmişti. Bu makinelerin bir bölümü istasyona ulaştı.

Advertisement

1998 yılından bu yan alçak dünya yörüngesinde dönen Uluslararası Uzay İstasyonu ya da kısa adıyla ISS, yeni Nikon fotoğraf makinelerine kavuştu. Orbital ATK Anteras roket modeliyle uzaya giden Cygnus kargo modülünde yer alan 10 adet Nikon D5 artık istasyonda bulunuyor. Tonlarca önemli kargonun arasına makineleri de sıkıştıran NASA, uzayda çekilmiş çok daha iyi fotoğrafların haberini veriyor. Bilmeyenler için Uluslararası Uzay İstasyonu içerisinde uzun yıllardır Nikon fotoğraf makineleri kullanılıyor. Bu açıdan Nikon D2X ile Nikon D4 kameralarda kullanılan lenslerin artık D5 ile kullanılacağı belirtilenler arasında yer alıyor. İstasyonda özellikle yüksek zoom kapasitesine sahip büyük lensler bulunuyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu için neden Nikon D5?

Piyasada birçok fotoğraf makinesi varken neden Nikon D5 kullanılıyor diyebilirsiniz. Bunun arkasında hem lens çeşitliliği hem de kalite yatıyor. Nikon’un her türlü zorlu şarta uyum sağlayabilen bir modeli olan D5, özellikle çok yüksek ISO performansı ile dikkat çekiyor. İstasyondan Dünyayı fotoğraflamak için buna çok ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca Nikon D5 kararlılığını da ispatlamış bir model. Uzun yıllardır profesyonellerin elinde olan gövde, otomatik netleme gücüyle de dikkat çekiyor.