reklamı kapat

POPÜLER

NASA uzay yürüyüşü ISS GoPro

Uzay yürüyüşü sırasında astronotun yaşadığı “yok artık” dedirten GoPro sorunu [Video]

İnsanoğlunun başına gelen en zorlu ve stresli işlerinden birisi ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda tamir amaçlı uzay yürüyüşü yapmak. En ufak bir hataya bile yerin olmadığı bu durum, kısa süre önce çok ama çok ilginç bir konuyla gündeme geldi.

Yakın zaman içerisinde Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda yapılan bir uzay yürüyüşü, daha önce görülmemiş bir soruna sahne oldu. Canlı olarak yayımlanan yürüyüş sırasında ismi açıklanmayan bir NASA astronotu, görüntü kaydı için yanına aldığı GoPro aksiyon kamerasında bir hatayla karşılaşıyor. Direkt olarak kameranın üstünde çıkan bu hata, kamerada SD kartın takılı olmadığını (No SD) gösteriyor. Konu hakkında Houston merkezden bilgi isteyen astronot, “No SD” kart hatasının ne anlama geldiğini soruyor. Houston da bunun -bize komik gelecek- şekilde “kamerada SD kart olmadığı” anlamına geldiği söylüyor. Yani ya astronotun kişisel hatası da ya da kameraları hazırlayan kişi yüzünden yüzleri güldüren bir “uzay hatası” meydana geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzay yürüyüşü sırasında yaşanan en ilginç sorun

GoPro‘nun Uluslararası Uzay İstasyonu içerisine SD kartla gelip gelmediği elbette bilinmiyor. Ancak ISS içerisinde yedek SD kartların olduğu tahmin ediliyor. 10 tane Nikon D5 fotoğraf makinesi ve kameralarla sürekli çekim yapılan istasyon, böyle bir eksiğe sahip değildir diye düşünüyoruz. Ancak ortada böyle bir eksik varsa, yeni SD kartın gelmesi ancak aylar sonra mümkün olacak deniyor. Biliyorsunuz son dönemde SpaceX tarafından yapılan kargo görevleri istenilen her zaman ya da kısa vadede olmuyor. Bu ilginç anları gösteren videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Video