reklamı kapat

POPÜLER

Çin uzay istasyonu

Çin uzay istasyonu kurulumunda bir aşama daha geçildi

ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu gibi bir uzay istasyonunu daha kuruluyor. Çin uzay istasyonu, adım adım tamamlanıyor.

Tiangong adı verilen Çin uzay istasyonu uzun zamandır gündemde ve farklı görevler ile kurulumu sürüyor. Ülkenin uzay çalışmaları için çok önemli olan Tiangong için kısa süre önce bir kalkış daha yapıldı. Çin’de yer alan Wenchang Space Launch Site merkezli kalkışta, Long March 5Broket kullanıldı ve uzaya istasyonun tamamlanması için gereken “Wentian” adı verilen bir modül gönderildi. 13 saatlik bir yolculuk sonrasında istasyona ulaşan modül, sayfanın altındaki videoda da görebileceğiniz şekilde sorunsuz olarak kenetlenme sağladı. Bu modülün çok sayıda bilimsel ekipman, uzay yürüyüşleri için ekstra bir hava kilidi bölümü ve uyku alanına sahip olduğu da aktarılıyor. Tek parça gönderilemediği için farklı modüllerden bir araya gelen Çin uzay istasyonu, beklentilerin ötesinde bir hızla gerçek oluyor.

Bundan önce ise Long March 2F roket kullanılarak Gobi Çölü üzerindeki Jiuquan Satellite Launch Center‘dan yapılan kalkış ile, Shenzhou 14 içerisinde konumlanan üç Çinli taykonot Chen Dong, Cai Xuzhe ve Liu Yang uzaya gönderilmişti. Tiangong’a sorunsuz şekilde kenetlenen bu üç taykonot, altı ay boyunca istasyonda kalacak ve istasyonun tamamen işlevsel hale gelmesi için gereken son kurulumların tamamlanmasına yardımcı olacak bilgisi verilmişti. Bu süreçte birden fazla uzay yürüyüşünün yapılacağı da aktarılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çin uzay istasyonu üstünde daha önce uzay yürüyüşü yapılmıştı. Liu Boming ve Tang Hongbo tarafından gerçekleştirilen yürüyüş ile Çin, 13 yıl sonra bir ilke imza atmış da olmuştu. Çünkü ülkenin astronotları 13 yıldır bir uzay yürüyüşü yapmamıştı. Son görev ile Çin tarihinin ikinci uzay yürüyüşü yapılmış oldu. Yeni nesil Feitian EVA uzay kıyafetleri kullanılarak yapılan uzay yürüyüşü elbette sadece normal bir yürüyüş değildi.

Yedi saatlik görev kapsamında gelecek için önemli parçaların kurulumu yapıldı. Daha önce Çin’in kendi uzay istasyonunu tamamlaması için toplam 10 farklı kalkışa ihtiyacı bulunuyor denilmiş, istasyon net olarak 2022 içerisinde bitecek açıklaması yapılmıştı. Son gelişmeler ışığında 2022 hedefine rahat şekilde ulaşılacak.

Çin uzay istasyonu yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca