reklamı kapat

POPÜLER

Tiangong-1

Çin’in kontrolden çıkan uzay istasyonu Tiangong-1 kabusu sonunda bitti

Çin’in 2016 yılında kontrolünü tamamen kaybettiğini açıkladığı uzay istasyonu Tiangong-1, Dünya’ya doğru tehlikeli bir düşüşe geçmişti. Aralarında Türkiye’nin de yer aldığı geniş bir tahmini düşüş bölgesi oluşturularak aracın Dünya’ya çakılması bekleniyordu. Tiangong-1 nihayet Dünya’ya düştü.

Uzmanlar Çin’in korku salan devasa uzay istasyonu Tiangong-1 konusunda bir süredir hayli endişeliydi. 2011 yılında uzaya fırlatılan uzay istasyonunun 2013’te görev süresini tamamlaması planlanıyordu. Ancak Çin hükümeti bu süresi uzatmaya karar vererek aracın uzaydaki macerasının devam etmesini sağladı. 2016 yılında ise korkutan açıklama yapıldı. Uzay aracının kontrolünü kaybettiğini açıklayan Çin, aracın nereye düşeceğini de bilmediğini tüm Dünya’ya duyurmak durumunda kaldı. Esasen 2017’de düşmesi beklenen uzay istasyonunu tehlikeli kılan şey ise boyutları.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yaklaşık 8.600 kg ağırlığındaki devasa aracın yaklaşık yüzde 10 ile 40 arası bir kütlesinin sağ kalacağı tahmin ediliyordu. Bu da 907 kg ile 3.600 kg arasında değişen bir ağırlık demek. Düşüş sırasında parçalara ayrılsa dahi büyük parçalar bir felakete sebep olabileceği için gergin bekleyişi anlamak daha kolay oluyor.

Tiangong-1 gerilimi sona erdi

Kontrolden çıkan uzay istasyonunun Pasifik Okyanusu‘nun güneyinde bir noktaya çakıldığı açıklandı. Gerilimle beklenen bu düşüşün korkulduğu gibi gerçekleşmemesi ise araştırmacılara derin bir nefes aldırdı. Uzay istasyonunun küçük parçalarının karaya vurabileceği belirtilirken, ana parçanın okyanusun derinliklerinde kaybolduğu kaydedildi.

İlgili video

Çin’in 2011 yılında gerçekleştirdiği fırlatma