reklamı kapat

POPÜLER

Çin’in ilk uzay istasyonunun Dünya’ya dönüşü problem oldu

Çin’in Tiangong-1 ismindeki ilk uzay istasyonu 2011 senesinde gönderilmişti. Türkçe’de “cennet gibi saray” anlamına gelen istasyon isminin aksine bekleneni veremedi. Sonunda Çin Tiangong-1’in kontrolünü kaybettiğini kabul etti.

Beş seneden beri görev yapan istasyona giden son ekip Haziran 2013’te dünyaya geri dönmüştü. O zamandan beri uyku modunda olan Tiangong-1’in bileşenleri hakkında bilgi toplama süreci devam ediyordu. Mart ayında alınan bilgiler ile birlikte istasyonun kontrollü bir şekilde Dünya’ya döndürülmesi planlanıyordu ancak bir şeyler ters gitti. Problem çözülmeye çalışılsa da Çin sonunda gerçeği kabul etti.

Yapılan resmi açıklamada direkt olarak “kontrolü kaybetme” sözleri yer almadı. Uzay istasyonunun 2017 senesi içinde bir zamanda Dünya’ya düşeceği dile getirildi. Ancak geri dönüşün zamanı ile birlikte asıl problemi ortaya çıkartıyor.

Tiangong-1’in ne zaman ya da Dünya’nın neresine düşeceği belli değil. Eğer uzay istasyonu Dünya atmosferine girdiğinde yanarak parçalanmaya başlamazsa düştüğü yere ciddi zararlara yol açabilir. Öte yandan yine Çin’e ait olan Tiangong-2 uzaydaki görevine devam ediyor.