reklamı kapat

POPÜLER

Kamyonlarla oluşturulan dünyanın en ilginç saati [Video]

Taşımacılıkta zamanın ve yakıt tasarrufunun önemini göstermek isteyen Scania, bir ilki gerçekleştirerek İspanya’da 750 bin metrekarelik ıssız bir alanda 14 kamyon ve 90 sürücüden oluşan dev bir saat oluşturdu.

Saati oluşturan kamyonlar, akrep, yelkovan ve saniye olarak 24 saat boyunca her 60 saniyede bir daire şeklinde yuvarlak hat üzerinde ilerliyorlar. Her bir kamyonun aldığı mesafe, saat içindeki pozisyonuna bağlı olarak aktif bir şekilde değişiyor. Dakika kolunu oluşturan kamyonlar saat kolundaki kamyonlara göre daha fazla yol alıyor. Dakika kanadını temsil eden dış kamyon 1.400 km yol alırken, saat kolundaki iç kamyon ise 1 saatte sadece 253 metre-20 santimetre yol kat ediyor.

Saati oluşturan kamyonlar, saatteki pozisyonlarına bağlı olarak farklı hızlarda hareketini devam ettiriyor. Akrep ve yelkovanı oluşturan kamyonlar eş zamanlı sekanslarda hareket etme ve durma gerçekleştirirken, saniyeyi oluşturan kamyonlar asla durmuyor ve her 60 saniyede bir şekilde hareket ediyor. Saatin merkezine en yakın kamyon saatte 14 km hızla, en dıştaki kamyon ise saatte 53 km hızla ilerliyor. Projenin çıkış noktası ise Scania’nın en zorlu taşımacılık koşullarının bile üstesinden geldiğini vurgulamak.

YORUMLAR