reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Shell Starship
Shell Starship
Shell Starship
Shell Starship
Shell Starship

Yüksek verim, fütüristik tasarım: Karşınızda geleceğin kamyonu “Shell Starship”

Kara yolu taşımacılığı için uzun şaseli kamyon modelleri büyük önem arz ediyor. Hava, demir ya da deniz taşımacılığına karşın önemini kaybetmeyen bu alan, elbette yerinde saymıyor. Birçok firma çevreye daha az zarar veren verimli kamyonlar üzerinde çalışıyor. İşte bunlardan bir tanesi olan dünyanın en büyük petrol şirketlerinden Shell, karşımıza Starship ile çıkıyor.

Advertisement

Shell’in AirFlow Truck Company ile geliştirdiği yeni uzun şaseli kamyon modeli Starship, görebileceğiniz üzere mevcut modellere hiç benzemiyor. Çok yüksek verim hedeflenerek hazırlanmış bir tasarıma sahip olan kamyon, her detayı maksimum hava akışı amaçlanarak geliştirilmiş. Aerodinamik açıdan sınırları zorlayan araç, arka tarafında da sürtünmeyi azaltan özel kanatçıklar taşıyor. Birçok bölümü karbon fiberden üretilen Starship, önünde de özel bir aktif ızgara sistemi taşıyor. Bu sistem duruma göre açılıp kapanarak önemli faydalar sağlayabiliyor. Gücünü altı silindirli 2017 Cummins X15 motordan alan geleceğin kamyonu, 400 beygir güç ve 2.508 nm tork üretebiliyor. Hibrit elektrik aks sistemi bulunan araç, üst kısmında da güneş panelleri (5.000 watt) taşıyor. Bu sayede kamyon yol alırken elektrik üretilebiliyor ve 48 volt pilleri şarj ederek birçok elektronik sistemi besleyebiliyor. Kamyonda ayrıca otomatik lastik şişirme sistemi de aktif olarak yer alıyor. Bu da optimum basınç ve yakıt sarfiyatı için önemli deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Shell Starship gerçek yol testlerine hazır

Geçtiğimiz hafta Sonoma pistinde görücüye çıkartılan araç, açıklandığı kadarıyla mayıs ayında Amerika Birleşik Devletleri turuna başlıyor. Ülkeyi bir uçtan diğerine geçeceği belirtilen geleceğin kamyonu, yol boyunca detayı olarak incelenecek ve gerekli iyileştirmeler için test edilecek.

İlgili Video

Rekabetin en önemli modeli Tesla Semi