reklamı kapat

POPÜLER

Daimler Volvo Traton

Devler liginde dev ortaklık; elektrikli kamyon geleceği için Daimler, Volvo ve Traton bir arada

Şarj ağı başta olmak üzere elektrikli kamyon ve ağır ticari araç geleceği için bir araya gelen Daimler, Volvo ve Traton’un planları 2022’de başlıyor.

Daimler Truck, Traton ve Volvo, 2022’de faaliyete geçirilmesi planlanan ve üç tarafın da eşit oranda sahipliğini üstlendiği bir ortak girişimin temellerini atıyor. Taraflar, ortak girişimin başlangıcından itibaren beş yıl içinde, birlikte 500 milyon Euro yatırım yaparak karayollarına yakın konumlara, lojistik noktalarına (çıkış ve varış lokasyonlarına) en az 1.700 adet yüksek performanslı yeşil enerji şarj noktası kurmayı ve işletmeyi planlıyor. Zamanla ek kamu finansmanı ve yeni ortaklar bulunarak şarj noktalarının sayısının önemli ölçüde artırılması amaçlanıyor. Gerçekleştirilmesi planlanan ortak girişimin, kendi kurumsal kimliği altında ve Amsterdam, Hollanda merkezli olarak faaliyet göstermesi öngörülüyor. Ortak girişim, faaliyetlerini sürdürürken, kurucu ortaklarının ağır hizmet kamyon taşımacılığındaki engin deneyim ve bilgilerinden faydalanacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli kamyon dünyası için ortaklık çevre hedefleri için de büyük önem taşıyor

Ortak girişim hem gerekli altyapıyı sağlayarak hem de şarj noktalarında yeşil enerjiyi hedefleyerek, Avrupa Birliği’nin 2050 yılına kadar karbon nötr yük taşımacılığına geçiş yapma hedefini içeren Yeşil Mutabakat’ın gerçekleştirilmesinde hızlandırıcı ve kolaylaştırıcı görevi üstlenecek. Volvo Group, Daimler Truck ve TRATON GROUP’un ortak girişimi, özellikle ağır hizmet uzun mesafe kamyon taşımacılığında, kamyon operatörlerini CO2 nötr taşıma çözümlerine geçişte desteklemek için yüksek performanslı bir şarj ağına duyulan acil ihtiyacı ele alıyor.

Uzun mesafeli CO2 nötr kamyon taşımacılığına olanak tanıyan yüksek performanslı şarj altyapısı, taşımacılık sektöründen kaynaklanan emisyonların hızlı ve etkili bir şekilde azaltmanın uygun maliyetli yollarından biri olarak ön planda. Müşterilerin ihtiyaçlarına odaklanılarak farklı uygulamalar dikkate alınacak. Bataryalı elektrikli araç filosu operatörleri, hem ortak girişiminin en büyük önceliği olan ve Avrupa’da uzun mesafeli nakliyeye yönelik 45 dakikalık zorunlu dinlenme süresine göre uyarlanmış hızlı şarjdan yararlanabilecek, hem de araçlarını gece boyu şarj edebilecek.