reklamı kapat

POPÜLER

Volvo hidrojen

Daimler ve Volvo’dan önemli iş birliği; Hidrojen ile çalışan kamyon geliyor

Volvo ve Daimler, yeni bir hidrojen kamyon için iş birliğine imza attı. Volvo Grubu‘nun bu proje için 650 milyon doları gözden çıkardığı belirtiliyor.

Daimler’in ise yakıt hücreleri konusunda Volvo’ya katkı sağladığı ifade ediliyor. Yakıt hücreli kamyon elektrik motorunu çalıştırmak için bir yakıt hücresi kullanıyor.  Kamyondaki yakıt hücresi, havadan oksijen ve sıkıştırılmış hidrojen kullanarak motora güç vermek için elektrik üretiyor. Elektrikli araçlarda olduğu gibi hidrojenle çalışan kamyonda da motor sesinin olmadığını söyleyelim. Daimler’in Mercedes-Benz Fuel Cell GmbH şirketi altında çalışmalarını sürdürdüğünü de belirtelim.  Daimler ve Volvo konu hakkında açıklamada bulundu.  İki otomobil üreticisi, iş birliği hakkında yaptığı açıklamada, “Ortaklık, geliştirme maliyetlerini düşürecek ve ağır hizmet taşımacılığında yakıt pili sistemlerinin kullanılması hızlanacak.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hidrojen ile çalışan kamyonları gelecekte daha çok göreceğiz

Gelecekte ağır vasıta araçlarında büyük yakıt depolarının kullanılması bekleniyor. Böyleyece  daha uzun yolculuklar için yeterli hidrojen sağlanabileceği belirtiliyor. Yakıt ikmali sürecinin geleneksel otomobillerle neredeyse aynı olduğunu söyleyelim. Araçların deposu boyuta bağlı olarak 3-5 dakika içerisinde doldurulabiliyor. Bu da demek oluyor ki hidrojen destekli araçlar elektrikli araçlardan çok daha hızlı bir sürede dolum işlemini gerçekleştirebiliyor. Şu anda elektrikli araçlardan daha hızlı sürede dolum işlemi gerçekleştirdiği için hidrojen ile çalışan araçların dikkat çekici olduğunu söyleyelim.

İlginizi çekebilir

Bataryanız ona emanet; Volkswagen mobil şarj robotuyla tanışın