reklamı kapat

POPÜLER

Çin uzay istasyonu

Çin uzay istasyonu kurulumunda son aşamaya geçildi

Çin, ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu gibi kendi uzay istasyonunu kuruyor. Çin uzay istasyonu kurulumunda son aşamaya geçildi.

Tiangong adı verilen Çin uzay istasyonu uzun zamandır gündemde ve farklı görevler ile kurulumu sürüyor. Ülkenin uzay çalışmaları için çok önemli olan Tiangong için kısa süre önce de sorunsuz bir kalkış yapıldı. Long March 2F roket kullanılarak Gobi Çölü üzerindeki Jiuquan Satellite Launch Center‘dan yapılan kalkış ile, Shenzhou 14 içerisinde konumlanan üç Çinli taykonot Chen Dong, Cai Xuzhe ve Liu Yang uzaya atıldı. Tiangong’a sorunsuz şekilde kenetlenen bu üç taykonot, altı ay boyunca istasyonda kalacak ve istasyonun tamamen işlevsel hale gelmesi için gereken son kurulumların tamamlanmasına yardımcı olacak. Bu süreçte birden fazla uzay yürüyüşünün yapılacağı belirtiliyor.

Çin uzay istasyonu bizim gündemimize en son üstünde ilk uzay yürüyüşü yapılmasıyla gelmişti. Bu amaçla iki astronot göreve çıkmış ve sorunsuz bir başarıya ulaşmıştı. Liu Boming ve Tang Hongbo tarafından gerçekleştirilen yürüyüş ile Çin, 13 yıl sonra bir ilke imza atmış da olmuştu. Çünkü ülkenin astronotları 13 yıldır bir uzay yürüyüşü yapmamıştı. Son görev ile Çin tarihinin ikinci uzay yürüyüşü yapılmış oldu.

Yeni nesil Feitian EVA uzay kıyafetleri kullanılarak yapılan uzay yürüyüşü elbette sadece normal bir yürüyüş değildi. Yedi saatlik görev kapsamında gelecek için önemli parçaların kurulumu yapıldı. Daha önce Çin’in kendi uzay istasyonunu tamamlaması için toplam 10 farklı kalkışa ihtiyacı bulunuyor denilmiş, istasyon net olarak 2022 içerisinde bitecek açıklaması yapılmıştı. Son gelişmeler ışığında 2022 hedefine ulaşılacak gibi görünüyor.

Çin uzay istasyonu yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca