reklamı kapat

POPÜLER

Çin uzay istasyonu

Çin’in uzay istasyonu üstünde ilk uzay yürüyüşü yapıldı [İzle]

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden Çin, ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu gibi kendi uzay istasyonunu kuruyor. Bu konuda bir adım daha atıldı.

Çin tarafından kurulan uzay istasyonunu en son Jiuquan Satellite Launch Center merkezli Long March roket kalkışıyla gönderilen üç astronot gündeme getirmişti.

Firmanın son beş yıldaki ilk insanlı görevinde uzaya çıkan Nie Haisheng, Liu Boming ve Tang Hongbo isimli astronotlar, Shenzhou-12 uzay aracı ile Tianhe’e ulaştı ve burada üç ay kadar kalacaklar.

Bu astronotların tam amaçları istasyonun merkezi olan Tianhe’yi aktif olarak çalışır hale getirmek olacak. Bundan sonra da Dünya’ya dönüş yapılacak.

İşte bu konuda geçtiğimiz gün önemli bir adım atıldı. Çin’in uzay istasyonu üstünde ilk uzay yürüyüşü yapıldı. Bu amaçla iki astronot göreve çıktı ve sorunsuz bir başarıya ulaşıldı.

Liu Boming ve Tang Hongbo tarafından gerçekleştirilen yürüyüş ile Çin, 13 yıl sonra bir ilke imza atmış oldu. Ülkenin astronotları 13 yıldır bir uzay yürüyüşü yapmamıştı. Son görev ile Çin tarihinin ikinci uzay yürüyüşü yapılmış oldu.

Yeni nesil Feitian EVA uzay kıyafetleri kullanılarak yapılan uzay yürüyüşü elbette sadece bir yürüyüş değildi. Yedi saatlik görev kapsamında gelecek için önemli parçaların kurulumu yapıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çin, kendi uzay istasyonu ile çok ses getiriyor

Daha önce duyduğumuz kadarıyla Çin’in kendi uzay istasyonunu tamamlaması için toplam 10 farklı kalkışa ihtiyacı bulunuyor. Yani süreç biraz zaman alacak ancak yıllar almadan tamamlanabilecek. Tahminlere göre istasyon net olarak 2022 içerisinde bitecek.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de satılan Samsung Galaxy A52’nin içine yakında bakın