reklamı kapat

POPÜLER

Çin Zhurong mars uzay

Çin, Tianwen-1 göreviyle Mars’a uzay aracı indirdi; işte detaylar

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden Çin, uzay konusunda önemli adımlar atmaya devam ediyor. Bu sefer bir Tianwen-1 başarısı gündemde.

23 Temmuz 2020 tarihinde Wenchang Spacecraft Launch Site üzerinden The Long March 5 kullanılarak yapılan başarılı kalkış ile Tianwen-1 uzay aracının Mars yolculuğuna başlamıştı.

İşte bu tahmin edilenden biraz daha uzun süren yolculuk sonundan tamamlandı ve Çin, Tianwen-1 içindeki Zhurong aracını Mars üzerine indirmeyi başardı. Bu çok zorlu bir görevdi ve ülke bunu araca zarar vermeden tamamladı.

Çin bu sayede ABD’den sonra Mars üzerinde operasyonel bir araca sahip ikinci ülke konumunu aldı. Mars’a araç gönderen tarafında ise Rusya’dan sonra üçüncü ülke oldu.

Aktarıldığı kadarıyla Zhurong’un operasyonel ömrü çok değil. Açıklamalar üç aylık bir görev süresinin (90 Mars günü) olduğunu gösteriyor. Ancak bunun aşılma ihtimali de bulunuyor.

Mars üzerinde indirilen uzay aracı ile önemli araştırmalar yapacak Çin, uzay tarafına gerçekten çok ciddi bütçeler ayırıyor ve bu konuda dışa bağımlılık seviyesi düşük olduğundan geleceğin en önemli oyuncuları arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tianwen-1 başarısı ile dikkat çeken Çin, kendi uzay istasyonunu da kuruyor

Evet ülke ciddi ciddi kendi uzay istasyonunu kuruyor ve bunun için Tianhe isimli ilk modül hali hazırda uzaya atılmış durumda.

Tianhe, geçtiğimiz günlerde Long March-5B Y2 roket modeli ile atıldı ve kurulan uzay istasyonunun tam olarak merkezinde yer alıyor.

Gelen son bilgilere göreyse Çin’in kendi uzay istasyonunu tamamlaması için toplam 10 farklı kalkışa ihtiyaç duyacak. Yani süreç biraz zaman alacak ancak yıllar almadan tamamlanabilecek.

Çin’in kendi istasyonu, modüller tamamen bir araya getirildiği zaman ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ciddi anlamda daha ufak olacak.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de satılan Samsung Galaxy A52’nin içine yakında bakın