reklamı kapat

POPÜLER

Çin Mars uzay aracı

Çin’in uzay aracı Mars’ta çekilen selfie fotoğrafı gönderdi

Çin, biliyorsunuz geçtiğimiz ay çok büyük bir Mars başarısına ulaştı. Ülke gerçek anlamda Mars üzerine operasyonel uzay aracı indirdi.

Hatırlamak adına 23 Temmuz 2020 tarihinde Wenchang Spacecraft Launch Site üzerinden The Long March 5 kullanılarak yapılan başarılı kalkış ile Tianwen-1 uzay aracının Mars yolculuğuna başlamıştı.

Bu yolculuk geçtiğimiz ay tamamlandı ve Çin, Tianwen-1 içindeki Zhurong aracını Mars üzerine indirmeyi başardı. Bu çok zorlu bir görevdi ve ülke bunu araca zarar vermeden tamamladı.

Şimdi ise Mars üzerinde çekilen yeni fotoğraflar geldi. Burada çıkarılabilir şekilde hazırlanan kamera sistemiyle temelde bir selfie fotoğraf kaydedilmiş. Bu yukarıda görebileceğiniz fotoğrafta Tianwen-1 ve Zhurong Mars üzerinde yan yana görünüyor.

Aynı zamanda aşağıda gördüğünüz fotoğraf da yeni gelenler arasında. Burada iniş platformunun yapısı ve kızıl gezegenin yüzeyi açık şekilde görünüyor.

Daha önce ortaya çıktığı kadarıyla Zhurong’un operasyonel ömrü çok değil. Açıklamalar üç aylık bir görev süresinin (90 Mars günü) olduğunu gösteriyor. Ancak bunun aşılma ihtimali de bulunuyor.

Mars üzerinde indirilen uzay aracı ile önemli araştırmalar yapacak Çin, uzay tarafına gerçekten çok ciddi bütçeler ayırıyor ve bu konuda dışa bağımlılık seviyesi düşük olduğundan geleceğin en önemli oyuncuları arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu uzay aracı ile çok ses getiren Çin, kendi uzay istasyonunu da kuruyor

Daha önce de aktardığımız üzere ülke kendi uzay istasyonunu kuruyor ve bunun için Tianhe isimli ilk modül hali hazırda uzaya atılmış durumda.

Tianhe, geçtiğimiz günlerde Long March-5B Y2 roket modeli ile atıldı ve kurulan uzay istasyonunun tam olarak merkezinde yer alıyor.

Gelen son bilgilere göreyse Çin’in kendi uzay istasyonunu tamamlaması için toplam 10 farklı kalkışa ihtiyaç duyacak. Yani süreç biraz zaman alacak ancak yıllar almadan tamamlanabilecek.

Çin’in kendi istasyonu, modüller tamamen bir araya getirildiği zaman ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ciddi anlamda daha ufak olacak.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de satılan Samsung Galaxy A52’nin içine yakında bakın