reklamı kapat

POPÜLER

uçan taksi

Yeni tanıtımı yapılan iki kişilik elektrikli uçan taksi ile tanışın

Havacılığın geleceğinde uçan taksi modelleri yer alıyor. İşte bunlar arasına bir seçenek daha eklendi. Yeni model Archer Aviation imzasına sahip.

Uçan taksi modelleri sürekli olarak gündemde ancak halen gerçek bir ticari kullanım karşımıza çıkmıyor. Çünkü mevcut tüm modeller halen geliştirmesi aşamasında yer alıyor.

Bunlar arasında yer alma konusunda önemli bir adım atan Archer Aviation, bugün yapılan lansman ile tanıttığı ilk aracını şimdilik prototip olarak gösteriyor.

Tasarımını yukarıda görebileceğiniz tamamen elektrikli uçan taksi, aktarıldığı kadarıyla 75 kWh pil paketiyle 96 km kadar menzile sahip ve 340 km/s hıza çıkabiliyor. 12 farklı rotor üzerine kurulan model, genel olarak ufak bir uçak görünümde.

Tamamen elektrikli olduğu için normal helikopterlerden firmaya göre 100 kat daha sessiz olan araç, çoklu motor yapısı sayesinde yüksek güvenlik de sunuyor.

Diğer uçan taksilerin hemen hepsinde de benzer şekilde çoklu motor / rotor kurulumu kullanıyor. Bu yapı güvenlik için artık bir sektör standardı halini almış durumda.

Uçan taksi modelleri şehir içi taşımacılığını değiştirecek

Alanda şu an gerçekten çok sayıda firma yer alıyor. Bunlar arasında Boeing, Hyundai, Uber, Airbus ve Toyota gibi devler bulunuyor. Bu açıdan Archer Aviation’ın işi çok ama çok zor görünüyor.

Firmanın ticari olarak daha mantıklı olan beş kişilik bir uçan taksiyi 2024 yılında ticari olarak göreve sokmak istediği açıklanıyor. Hazırlanan bu iki kişilik versiyon ise biraz geliştirme platformu olarak görünüyor.

Buna benzer araçlar özelinde yerli bazı çalışmalar da var. Ancak onlar hakkında uzun zamandır bir bilgi gündeme gelmiyor.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de satılan Samsung Galaxy A52’nin içine yakında bakın