reklamı kapat

POPÜLER

Toyota uçan taksi

Toyota’dan uçan taksi konusunda büyük hamle

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Toyota, gelecekte de yer almak istiyor. Firma uçan taksi konusunda büyük yatırımlar yapıyor.

Uçan taksi modelleri üzerine çalışmalar sürüyor. Şu an bu konuda çalışma gösteren gerçekten çok büyük sayıda isim bulunmuyor. İşte bunlar arasında Toyota da yer alıyor. Ancak firma henüz direkt olarak kendi içerisinde bir uçan taksi geliştirmiyor. Dev üretici bunu yapan Joby Aviation firmasına maddi olarak destek oluyor. Kısa süre önce 590 milyon dolarlık bir yatırım alan ve bunun 394 milyon dolarını Toyota’dan elde eden Joby Aviation, 2009 yılında JoeBen Bevirt tarafından kurulmuş. Joby Aviation firmasına daha önce de büyük bir yatırım yapan Toyota, uçan taksi konusunda çok ama çok ciddi düşünüyor. Joby Aviation ile dikey olarak iniş / kalkış yapabilecek uçan taksiler geliştirme konusunda gizli çalışmalar yapan otomobil devi, bu alana büyük önem veriyor deniyor.

Peki geliştirilen ilk hava aracı nasıl görünüyor? Paylaşılan ilk fotoğraflara bakarsak bünyesinde altı adet pervane yer alan, dört kişilik helikopter formunda elektrikli bir uçan taksi karşımızda bulunuyor. Söylendiği kadarıyla bu model normal bir hava aracından tam 100 kat daha sessiz çalışıyor. 320 km/s hıza çıkabildiği ve 240 km menzile sahip olduğu aktarılan hava aracı, gerçekten havalanabilir durumda. Yani karşımızda çalışır bir prototip bulunuyor. Toyota’nın sürece otomobil tarafındaki tecrübesi sayesi “üretim, kalite ve maliyet kontrolü” gibi kilit konularda büyük katkılar sağladığı aktarılıyor.

Toyota uçan taksi

Toyota, uçan taksi geliştiren tek firma değil

Bu alanda kısa süre önce ilk modelini geliştiren Hyundai da yer alıyor. İlk aracını Uber ile ortaklaşa geliştiren firma, alanda en az rakibi kadar iddialı görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Bu da 18 pervaneli bir başka uçan taksi